Do města či na vesnici? – první část

Mnohým rodinám vrtá hlavou někdy i dlouhé měsíce, kde žít – jestli je lepší město nebo vesnice. Jestli je to z nějakých důvodů lepší pro dospělého ve městě a naopak, z jiných důvodů zase pro dítě, na vesnici. Odpověď je pro některé jednoduchá, ale mnohým se může stát i nepřítelem. Pojďme si v tomto článku teda trochu rozebrat ta nejzásadnější PRO a PROTI.

Město vs. vesnice

První věci, které mnohé z Vás napadnou, budou jistě to, že ve městě si můžete kdykoliv dojít nakoupit, máte tam blízko školku i školu a hlavně práci. Samozřejmě není pravidlem, že ve městě, ve kterém žijete, musíte mít i zaměstnání (ale často tomu tak bývá).

Pravdou je, že z hlediska obchodů, zejména supermarketů, hypermarketů a sámošek, je lepší volbou právě město, ale dnes jsou i v těch větších vesnicích alespoň sámošky, krom toho, téměř každá rodina má dnes auto, tak snad nebude tak velkým problémem, dojet těch pár km do nejbližšího města, či větší vesnice.

Z hlediska školy nebo školky už tomu tak ale být nemusí – městské školy i školky bývají v dnešní době přeplněné a kolikrát nezvládají nápory dětí …a to zejména školky. Kdežto školy i školky na vesnicích, jsou na tom mnohem lépe. Netvrdím, že do škol či do školek na vesnicích nechodí žádné děti – jen jich tam dozajista nechodí tolik, jako do těch městských. Dalším faktorem je, že školky i školy na vesnicích Vás zpravidla vyjdou na mnohem menší náklady.

Tím, že bude Vaše dítě chodit do školky či do školy na vesnici, prospějete nejenom jeho zdraví, ale i jeho výchově! Jistě si mnozí z Vás uvědomují, že dnešní mládež žijící ve městech, má nemálokdy nekalé úmysly, nejvíce ze všeho je zajímá, kdo z nich si co nejdříve najde holku nebo kluka a celý týden přemýšlí nad tím, do jakého baru si v pátek a v sobotu zase zajdou. Tohle ale Vaše dítě nemůže potkat na vesnici, protože na tyto školy chodí zpravidla také vesnické děti, které nebývají vystavovány „špatnému vlivu“ města.

Jistě mě mnozí z Vás za tyto názory odsoudí, ale doufám, že se mezi Vámi najdou i tací, kteří se mnou budou souhlasit. Děti na vesnicích mají totiž zcela jiné zájmy, než je chození po barech či věčné „toulání se“ v obchodech … Takové vesnické děti zajímá spíše, jak třeba funguje traktor, motorka (pro vesnice typický JAWA pionýr) či cirkulárka, motorová pila, křovinořez, sekačka atp.

Takové děti jsou pak v životě i soběstačnější a „použitelnější“ – a i když spousta dětí hubuje, že musí „už zase něco dělat“, i když po nich ve skutečnosti chcete něco jednou za čas, a berou to tak, že je akorát otravujete, věřte, že Vám v dospělosti budou vděční – nejenom, že budou soběstačnější, ale budou si i umět poradit s velkou spoustou nahodilostí či běžných věcí, s opravami nejrůznější techniky i elektroniky apod.