Jak uzpůsobit byt pro seniory?

sprcha-ci-vanaPrakticky každý třetí Čech je v současné době zástupcem seniorské věkové kategorie. Vyšší věk s sebou ale nepřináší jen pozitiva v podobě více volného času, ale i omezenou pohyblivost a horší zdravotní stav. Jak se s tím vyrovnat a jak uzpůsobit bydlení našim seniorům, aby se jim žilo lépe?

Lehký nábytek především

Byt pro seniory by měl být vybaven minimem nábytku, který není navíc příliš těžký. Ideálně proto do bytu pro seniory volíme například vestavěné skříně. Pokud jde o koupelnu, začněme přemýšlet nad posuvnými dveřmi, které nejen zvětší celkový prostor této místnosti, ale senioři mají díky nim i lepší možnosti pohybu. Holým nesmyslem jsou naproti tomu otočné dveře, které bude například člověk s berlemi obcházet jen s velkými obtížemi.

Žádné zbytečné předměty

Rozlišujeme samozřejmě mezi dekoracemi a cetkami, přebytečné předměty nicméně z bytu pro seniory odstraníme, aby se nepletly. Starší lidé ocení nejen více prostoru, ale třeba i méně náročné uklízení. Zapomeňte na aktuální trendy v bydlení a zaměřte se hlavně na funkčnost.

Bezpečnost je velmi důležitá

Z bytu seniora musí bezpodmínečně zmizet i vysoké prahy, příliš hladká podlaha, po které lze snadno uklouznout nebo třeba i nábytek s ostrými rohy. Cokoliv, co by mohlo případně způsobit seniorům nepříjemné zranění, z bytu raději odstěhujeme někam jinam.

Sprchový kout nebo vanu?

Pro seniory doporučují odborníci raději sprchový kout, který je ale vybaven sedátkem a madlem pro větší komfort a bezpečnost. Do koupelny rozhodně pořídíme protiskluzovou podlahu a rozhodně se vyvarujeme jakýchkoliv ostrých hran. A nezapomínejte na to, že všechno vybavení v koupelně musí být na dosah ruky. Praktičností určitě přímo sálá i toaleta se zvýšeným sedem nebo umývadlo s přední vykrojenou částí. Snadný přístup je zvláště pro pohybově omezené seniory velice důležitý! Nové bytové jádro je tak jednou z nejlepších investicí.

Pokud se už rozhodnete pořídit do bytu pro seniory vanu místo sprchového koutu, zvážíme i nákup vanového sedátka s opěrkou, které opět velice usnadní život těm, kteří mají vzhledem ke svému vyššímu věku jistý hendikep.

Autor: Marek Kos