Palubky jsou stále velmi výhodná koupě

PalubkyTrh s podlahovými krytinami zažil určitou revoluci. V posledních letech se rozšířil velký počet specializovaných prodejců, kteří nabízejí mnoho druhů podlahových krytin. Ať jsou to linolea, dlažba, koberce, moderní druhy podlahových krytin nebo především plovoucí především plovoucí podlaha, často se jedná o nekvalitní produkty. Prodejci se snaží zaujmout nízkou cenou a samotná kvalita provedení je leckdy sporná.

Palubky nezklamou

Kvalitní podlaha potřebuje i kvalitní materiál. A právě toto splňují podlahové palubky. Palubky jsou vyrobeny z masivního dřeva, které je upraveno nejčastěji frézováním do konkrétních profilů, tlouštěk a délek. Jejich využití je hlavně v interiéru a exteriéru. Největší výhody jsou v univerzálnosti. Uplatnění naleznou v obložení stěn, stropu, tak i podhledů či klasicky podlahy.

Palubky se nejčastěji vyrábějí ze dřeva jehličnatých stromů. Konkrétně je to smrk, jedle, modřín nebo borovice. Tvrdší dřevo najde uplatnění při náročnějších požadavcích. Ruku v ruce s tím však stoupá i cena. Používá se pak dřevo dubu a buku, ale je možné použít i dřevo z jiných stromů.

Ukotvení a povrchová úprava

Konkrétní ukotvení palubek je všeobecně známé. Je třeba vytvořit jakousi základní kostru z podlahových latí. Na ně se následně palubky připevní hřebíkem bez hlavičky a to skrze palubku viditelně či šikmo k podkladu. Současné technologie však umožňují využití speciálních sponek, které se nasazují na spodní hranu a následně se k podkladu připevní vrutem nebo hřebíkem. Není výjimkou použití speciálních lepidel.

Ošetření palubek je velmi důležité. Před povětrnostními vlivy bychom je měli rozhodně chránit speciálními laky a nátěry. Doporučují se laky na syntetické a vodní bázi. Možno je ale použít i vosky nebo oleje. Obecně se provádí minimálně dvě nebo tři vrstvy nátěru. Po přenesení palubek do místnosti, kde se budou nacházet, je necháme asi týden aklimatizovat vlhkosti a teplotě. Provedeme první nátěr. Po celkové montáži provádíme další nátěry. Ty zahladí odřezky, odštěpky a sjednotí povrch.

Nákup palubek se rozhodně vyplatí u specializovaných firem, mající zkušenosti a praxi. Konkrétním typem může být firma Avydon.cz, která je specialistou na podlahové dřevěné palubky. Vyvarujte se nakupování v hobby marketech, kde leckdy prodejci nejsou schopni ani odborně a správně poradit s jasným výběrem.