Autor obrázku: Fermin Ventura

Markýza zkrášlí dům, ale najdete pod ní i ochranu

Rádi vzpomínáte na slunný jih a moře? Představte si příjemné posezení pod markýzou venku při západu slunce, popíjíte nějaký dobrý koktejl, užíváte si dovolenou a relaxujete pohledem na moře. Až na to moře můžete podobné chvilky pod markýzou prožívat a vy doma. Markýzy jsou skvělou alternativou před klasickým zastřešením, na které jsme zvyklí. Nabízí se mnoho druhů a variant a má široké spektrum využití.

Ochrana před sluncem či deštěm

Markýzy jsou nedílnou součástí států jižní Evropy. Jejich využití je především jako ochrana před sluncem. Samozřejmě, že uplatnění najdou i při deštivém počasí. Na slunném jihu ale slouží i jako estetický doplněk domu. Lidé si je dávají v podstatě kamkoliv. Nejčastěji mají pruhovaný vzor a příjemné barvy.

Právě v podstatě stejné využití markýzy najdou i u nás. Jejich největší výhodou je možnost je srolovat. Většina z nich lze totiž srolovat a zároveň je ochránit před povětrnostními vlivy, když je zrovna nepoužíváme. Některé markýzy venkovní však mohou být v podstatě trvalé, a když je chceme uskladnit, je třeba je ručně sbalit.

Cena není vysoká

Markýzy si poslední dobou nejen u nás získaly obrovskou oblibu. Nacházíme je tak na novostavbách, v různých obchodech a restauracích, ale i klasické stavby jako rodinné domky a terasy jsou kryty právě markýzou. Cena není vysoká. Klasická jednoduchá markýza je levnější než například dřevěné zastřešování. Manipulace s ní je navíc mnohem lepší a jednodušší. Samozřejmě je ale třeba rozlišovat jednotlivé druhy markýz, protože se mohou lišit.

Markýza elektronicky ovládaná bude jistě dražší, než klasické jednoduché kazetové markýzy. V prodeji jsou jak právě elektronicky ovládané, hodící se spíše na velké prostory jako jsou kavárny nebo zahrádky restaurací, ale i tedy menší nebo klasické mechanicky ovládané. Výhodou je pak i levnější servis nebo údržba.

Samotná údržba je téměř nulová. Měli bychom se vyvarovat akorát nepořádku na ní, jako je listí nebo klacky, pak by se zde mohla šířit řasa nebo mech. Jiná údržba není potřeba.