nejčastější problémy v bytech
nejčastější problémy v bytech, Autor obrázku: Jason Hollinger

V každém druhu bydlení se mohou objevit problémy, které budou znepříjemňovat život i pobyt v prostorech. To se samozřejmě týká i bydlení v bytových jednotkách. Nejčastějšími problémy v bytech je tvorba vlhka, plísní, zatékání nebo velký hluk z okolních místností u sousedů. Různé problémy mohou být způsobeny různými příčinami. Hlavní rozdíl bývá v tom, jestli se jedná o novostavbu nebo byt ve starším domě.

Příčiny problémů u starších bytů

Nejčastější příčinou mnoha problémů ve starších bytových domech bývá stáří materiálu. Jednotlivé stavební prvky domu časem stárnou a pomalu ztrácí své původní vlastnosti. To může způsobovat drobné praskání zdí nebo jemné vychýlení rámu okna ze svého původního místa. I když posunutí okenního rámu bude pouhým okem téměř neznatelné, poznáte ho hlavně při dešti. Může totiž začít podtékat voda. Tím se zvyšuje vlhkost v bytě.

Vlhkost ve starších bytech bývá nejčastěji způsobena deštěm. Pokud je starší i fasáda, už nemá takovou schopnost odpuzovat vodu. Voda se nasákne a projde zdivem až do bytu. V bytě se pak na zdech vytvoří nevzhledné „mapy“. Ani výměna oken a zateplení fasády nemusí přinést účinné řešení. Byty byly až doposud totiž zvyklé dostatečně dýchat. S novou fasádou a novými okny se naprosto uzavřou. Vlhkost už nebude pronikat zvenčí, ale nyní se začne srážet uvnitř, protože nemá kam uniknout. Musíte tedy zajistit dostatečné větrání jinak se začně objevovat plíseň. Přečtěte si jak si s ní poradit v tomto článku.

Příčiny problémů u novostaveb

Příčinou mnoha problémů u novostaveb bývá nedostatečná vyzrálost materiálu. Jednotlivé stavební práce mnohdy navazují okamžitě jedna na druhou, ale není zajištěn dostatek času pro vyzrátí materiálu. Mnohé omítky ještě nestihnou dostatečně vyschnout a ihned se na ně nanáší další vrstvy.

Tyto problémy ve většině případů nejsou vidět při koupi bytu. V mnoha případech nastávají přibližně rok po nastěhování obyvatel a uvedení stavby do plného provozu. Nejvíce se ukáže kvalita materiálu a provedené práce po první zimě. Ta může odhalit nedokonalosti a ukázat na množství problémů. Při výběru nového bytu se nebojte využít služeb odborníka. Můžete tím předejít do budoucna mnoha problémům.

Autor: Magdalena Hándlová