Jsou lepší žaluzie nebo markýzy? Najděte to správné stínění pro sebe!

Sluníčko je sice příjemné, ale někdy jsou jeho paprsky nevhodné nebo přímo žhnoucí a je třeba se před nimi chránit. Jaké jsou tedy možnosti stínění? Klasicky můžeme použít venkovní stínění nebo vnitřní stínění. Venku je jako možnost markýza nebo žaluzie, uvnitř žaluzie nebo rolety. Pojďme se podívat na to, jaké možnosti nám tyto varianty nabízejí.

Vnitřní ochrana

Jak jsme si již řekli, stínit lze rovnou zevnitř. Výhodou je možnost ovládání přímo z vašeho pokoje a samozřejmě i snadná údržba. Konkrétně si tak můžeme pořídit žaluzie do oken nebo rolety. Rolety jsou nám všem jasné, i když jejich moderní varianty jsou dnes také na vysoké úrovni a nabízejí zajímavé možnosti.

Autor obrázku: 婠 玥

Podívejme se však blíže na žaluzie. Žaluzie v současné době mají mnohé přednosti a jsou velmi přizpůsobitelné potřebám zákazníka. Pokud totiž máte specifická okna s neobvyklým tvarem, není absolutně problém takové žaluzie pořídit. Další výhodou jsou i různé materiály. Žaluzie mohou být vyrobeny z látky, ze dřeva, dále z plastu nebo i z papíru. Záleží na tom, kolik vlastně chcete investovat a co se vám hodí do interiéru. Možnost volby je i co se týče barev.

Venkovní možnosti

Venkovní žaluzie nabízejí mnohé zajímavosti. Nemusí totiž sloužit jako ochrana před sluncem, ale své uplatnění najdou i jako efektivní ochrana před kroupami, větrem nebo deštěm. Bytelné dřevěné žaluzie mohou dotvářet i pěknou atmosféru, co se týče venkovní terasy nebo balkonu. Hodí se samozřejmě i na altánek.

Nezapomeňme ale na markýzy. Právě ty jsou v poslední době čím dál více oblíbené a roste jejich použití. Uplatnění najdou například v kavárnách, restauracích, ale právě i na moderní terase nebo balkoně. Navodí tu správnou letní atmosféru. Ochrání tak před sluncem, ale i před deštěm nebo kroupami. Často je lze vidět ve větších městech, jako jsou markýzy Praha, kde je má každá venkovní zahrádka restaurace. Snadná údržba a ovládání a cena je přijatelná.