fotogalerie kuchyně
fotogalerie kuchyně, Autor obrázku: PATRICK JONAS

To je otázka, která se týká většiny lidí žijících v panelácích. Máte doma malou místnůstku, která je svým prostorem, vybarvením a vnitřním pocitem neplnohodnotná vzhledem k ostatním místnostem? Pak byste měli přemýšlet nad její představou. Správných prostorovým řešením můžeme vytvořit z malého prostoru plnohodnotnou kuchyni. Pokud se sami necítíte na projektování, pak není k zahození spolupráce s architekty, kteří už takových řešení navrhli spoustu, a proto mají nejen lepší představu, o realizaci úpravy prostoru, ale taky mají širší souvislosti a hlavně zkušenosti s jistými typy řešení, které se buď osvědčily nebo neosvědčily. Jejich klady a zápory se tak můžete jednoduše dozvědět formou konzultací při prohlídce vaší kuchyně.

Pokud máte kuchyni propojenou s obývacím pokojem, můžete volit jídelnu právě v obývacím pokoji, čímž se ušetří tolik potřebné místo. Pokud přece jen chcete dostat stůl, byť provizorní – na odkládání hrnců, pro snídani pro jednotlivce, pak bude vhodný půlovál, který se bude upínat k oknu, ušetří se tak místo, které by vzaly rohy a navíc je to bezpečnější řešení zvláště pokud máte doma malé děti, které ony rohy nábytků nebezpečně přitahují.

Nebojte se vysokých stěn, kdy pod sebe můžete dát elektrickou a mikrovlnnou troubu. Prostor můžete otevřít prosklenou vitrínou. Skleněné obklady jsou taky vzdušným prvkem a navíc nemají spáry jako klasické keramické obklady, takže se dají lépe čistit. Na pracovní desku by měl navazovat v těsné blízkosti jídelní stůl, aby se s upraveným jídlem nemuselo dlouze chodit a taky je dobré mít prostor hezky osvětlený – a tok jak denním, nebo umělým osvětlením. Pokud je tedy kuchyň a obývací pokoj spojený, pak je nasnadě mít jídelní stůl v obývacím pokoji, kde je více místa a jednak se tak dá najevo, že je kuchyňský stůl místem setkávání, kde se sejde celá rodina, a to pak podtrhne jeho důležitost.

Prohlédněte si fotogalerie kuchyně.

Hlavně musíme mít na paměti ideální odstupy jednotlivých kuchyňských komponentů:

Pokud plánujeme kuchyňskou linku do tvaru písmene U, měli bychom držet odstup asi 120 centimetrů.Jednak je šířka dvířek od myčky, skříněk, trouby většinou 60 centimetrů a jednak ještě potřebujeme místo na projití. Pokud však tolik místa nemáme, pak může být vzdálenost i do 90 cm, ale musíme počítat s tím, že prostor už nebude natolik komfortní a troubu budeme muset obsluhovat ze strany.

Pokud chceme dispozice bytu změnit zásadním způsobem, pak ji můžeme přemístit, spojit s další místností. Pokud je to pro nás příliš radikální, pak ji necháme spojenou dveřmi, ale můžeme zvolit posuvné dveře, získáme tím další prostor.

Pokud máme čtyřčlennou rodinu, pak byl šířka stolu měla být kolem 100 cm a jeho délka 120 cm. Na židli by mělo být počítáno 75 cm od stolu a pak ještě aspoň 55 cm na volný průchod.

Jedna rada na závěr: Pokud si nejsme jistí tím, co se chystáme rekonstruovat, pak není nic lehčího než požádat o radu stavebního architekta nebo designéra, kteří nám poradí. A než se do rekonstrukce pustíme, pak je dobré mít jasnou představu o tom, co si představujeme, kterou získáme například tím, že se budeme o problematiku aktivně zajímat a navštěvovat jiné byty, které prošly přestavbou či číst tematické časopisy.