Autor obrázku: GaggieITMI

Sadba nových stromků nese rizika. Jaká?

Nová sadba stromků na zahradě nebo v lese nese vždy nějaká rizika. Mohou to být choroby, nevhodná půda, okusující zvěř, která mladé výhonky přímo miluje či dokonce špatná volba stromků. Jak se vyvarovat největších chyb a co děláme často špatně?

Vhodný výběr

Absolutní začátek je vhodný výběr jak samotného stromku nebo keře, ale i pomůcek, které budeme při sázení potřebovat. Kromě lopaty, motyky, kolce a konve to může být totiž i lesnické pletivo na ochranu stromků nebo speciální postřik. Je nutné totiž myslet na ochranu stromků hned od samého začátku.

Výběr stromku je prvním krokem, který je nutný brát v potaz. Nelze vybírat jen podle okrasy anebo podle toho, jestli je opadavý či ne. Uvědomme si, že taková borovice má úplně jiné nároky, než například vrba. Je nutné si položit pár otázek. Máme půdu písčitou nebo jílovitou? Bude strom ve stínu nebo na slunci? Návětrná strana nebo bude něčím krytý?

Nedostatečná ochrana

Problémem, který se zpětně velmi těžko řeší, je právě nedostatečná ochrana stromků. Když stromek zasadíme, je nutno jej ihned chránit. Jak před chorobami a plísněmi, ale i před zvířaty. Hladová zvěř pak v zimě zamíří právě k vašim malým stromkům, které budou nabízet chutné mladé výhonky.

K samotné ochraně je možné použít nějaké oplocení, vhodné je právě již zmiňované lesní pletivo nebo i jiné pletivo na plot obecně či existují ochranné nátěry a postřiky. Počítejte ale s tím, že postřiky jsou chemického základu a ne vždy se hodí do všech míst. Proto může být oplocení nebo pletivo výhodnější variantou.

Péče o stromy

Zasazením stromu péče nekončí. Jedná-li se o stromy ovocné, je třeba je pravidelně zastřihávat a upravovat jejich tvar. Některé stromy je třeba pravidelně zalévat hned po zasazení, jiné si vystačí s vodou z půdy. Neměli bychom zapomínat na dřevokazné houby, hmyzí škůdce a nebo jiné druhy chorob mladých stromků.