Dýchejte lépe díky zvlhčovači vzduchu

Zvlhčovač Air-o-Swiss S450
Zvlhčovač Air-o-Swiss S450

Jestliže chcete žít ve zdravějším prostředí, pořiďte si do svého domu či bytu zvlhčovač vzduchu a to zejména v chladném období, kdy často topíte, díky čemuž je sice ve vašem domově teplo, ale zároveň více vysoušíte vzduch. Díky zvlhčovači vzduchu není poté sliznice tolik suchá a také dost významným podílem minimalizujete riziko nachlazení. Většina zvlhčovačů vzduchu je navíc doplněna o automatickou regulaci. Co se týče druhů zvlhčování vzduchu, tak těch je samozřejmě hned několik s tím, že jsou mezi nimi určité rozdíly. Právě jim bude věnován tento článek.

Nejpoužívanější jsou ultrazvukové zvlhčovače

Nejpoužívanějšími zvlhčovači jsou ultrazvukové a to nejen z důvodu úspornosti, ale také, že je lze používat v téměř jakýchkoliv podmínkách. Fungují na tom principu, že je rozechvěna ultrazvuková membrána a současně s tím jsou rozprašovány velice miniaturní kapičky vody, které jsou de facto vodní párou.

U těchto zvlhčovačů je zapotřebí používat filtry, které zabrání tvorbě vodního kamene. Jestliže si koupíte kvalitnější výrobek, tak tyto speciální filtry již budou součástí balení a nebudete je muset tedy shánět zvlášť. Jinak se dají ultrazvukové zvlhčovače označit jako ty, které jsou velice jednoduché na údržbu. Jejich další výhodou je i to, že je prakticky neslyšíte.

Pro astmatiky jsou vhodné parní zvlhčovače

Jako předchůdci ultrazvukových zvlhčovačů by šli s nadsázkou označit ty parní. Právě ony byly ještě před pár lety nejrozšířenějším výrobkem v tomto odvětví. A stejně jako vše ostatní, tak i tyto zvlhčovače mají své pro a proti. Nevýhodou je, že jsou energicky náročné, plusové body si však nahánějí na tom, že zvládnou ve stojaté vodě zlikvidovat mikroorganismy díky vyváření. Parní zvlhčovače jsou také navíc vhodné zejména pro astmatiky. Nejsou však vhodné do prostředí k dětem, neboť hrozí převrhnutí a opaření o horkou páru.

Zvlhčovače mohou fungovat i se studenou párou

Jestliže tak máte malé děti, můžete použít protiklad a to zvlhčovače se studenou párou. V nich se nachází ventilátor, který odpařuje vodu rovnou ze zvlhčovacích filtrů, právě díky čemuž je zvyšována vlhkost vzduchu.

Tyto zvlhčovače mají sice minimální náklady, ovšem nejsou schopný vyčistit vzduch. Jejich funkce je tak jediná a to zvlhčování, které probíhá v poměrně velkém množství. Kvalitnější typy těchto zvlhčovačů jsou poté vybaveny také antibakteriálními filtry. U většiny je však nutné častější využívání, aby bakterie nedostaly možnost množit se v stojící vodě.

Diskové zvlhčovače jsou nenáročné na údržbu

Trochu složitější, ale ve své podstatě obdobnou variantou je poté diskový zvlhčovač. Ten má navíc tu schopnost, že zachytává prach. Samozřejmě oproti čističkám se jedná o velice slabou variantu, která však i přesto znatelně zvýší čistotu vzduchu ve vašich místnostech.

Diskové rozprašovače navíc vypouštějí do ovzduší pouze čistou vodu, což zamezuje případným drobným nečistotám na povrchu vašeho nábytku. Jestliže se rozhodnete pro tento typ, tak si musíte ze začátku připravit více financí než u jiných typů. To se vám však následně vrátí v nepříliš náročné údržbě a nižších výdajích během používání. Bohužel, ani tyto zvlhčovače nemusí podávat stoprocentní výkon, pokud se nachází v chladnějším prostředí.

Žijeme v době, která dává prostor novým technologiím

V krátkosti jsme si tak představili několik typů zařízení pro zvlhčování vzduchu ve vašich domácnostech. Samozřejmě, čím kvalitnější přístroj je, tím více funkcí má. Jedná se například o informování, jakou hodnotu má vlhkost vzduchu či možnost navolení určitých parametrů. Třeba těch, které zamezí zvlhčování vzduchu nad určitou míru a podobně.

Následně je již na vás, který typ zvlhčovače vám bude nejvíce vyhovovat. Každopádně jedno je jisté a to, že doby mokrých utěrek na topení kvůli větší vlhkosti vzduchu jsou již za námi.

Doporučujeme se podívat na kvalitní zvlhčovače vzduchuvzdusin.cz