Chalupa nová či stará? 1. část

Dnes už nemáme takové priority, jako jsou umýt hrníčky od snídaně, jít naštípat dříví či se chystat na čištění okapů. To není ideální strávení víkendu, spíš je tomu naopak.

Pohodlí i na chalupě

Autor obrázku: Wonderlane

Když přijdeme v zimě na chalupu, chceme přijet do interiéru, který už bude dopředu vyhřátý, o nic se nestarat, dát si teplou sprchu a hezky odpočívat. V létě se zase těšíme na to, až vyjdeme na terasu nebo na dvorek a budeme dýchat krásný a čistý lesní vzduch.

Chata či chalupa je místem, které poskytuje svému majiteli prostor pro realizaci. Taky ale prostorem, kde může odpočívat od stresu každodennosti a od rutiny, která ho čeká každý den, když příijde do práce, nakoupí, vrátí se domů a stará se o domácnosti. Podle toho se mění taky jeho chata a představa o ní. Chce tam víc relaxovat, než se zase dřít.

Pokud chcete zachovat genius loci, pak se nemůžete pustit do velké rekonstrukce starého domku, ani tak nedosáhnete tepelně izolační vlastnosti, které dnes patří ke standardu kvalitního domu. A pokud k tomu dojde, pak porušíte ducha oné staré stavby. Taky si musíte spočítat, že taková rekonstrukce je hodně drahá. Může nastat řada problémů k řešení…

Novostavba se vzhledem letitého domu

Proto je daleko jednodušší si obstarat dům, který bude vypadat jako starý, ale ve skutečnosti bude novostavbou. Může být v prostřední, které vám asociuje starou chalupu a dobu našich babiček a prababiček, může u něj být vzrostlá lípa obehnaná krásným dřevěným plotem, na jehož zakončeních budou barevné malované hrníčky. Ale i když se na to podíváme z pragmatického hlediska, tak vnitřní vybavení, podlahy, omítky, obklady, budou stát daleko méně, než jejich rekonstrukce.

I když teda postavíte novou chalupu, která bude vizuálně vypadat, jako by měla sto let, můžete dosáhnout onoho pocitu dávného klidu, který se ale bude obehrávat v nové chalupě.