Když se hledá nový byt ke koupi, tak kromě lokality bývá většinou ještě zásadní, jestli je nový a kolik stojí. V případě novostaveb se totiž jedná o dlouhodobou investici, která vám vydrží neporušená i několik let a zároveň jsou lidé šetřivý a proto se snaží hledat nově postavené byty za výhodné ceny. Jenže i když kupní částka bude nižší, tak nakonec se vám pořízená novostavba může výrazně prodražit.

Levný není pokaždé kvalitní

By: Nan Palmero

Levné novostavby, jejichž cena je oproti běžnému standardu v dané lokalitě významným způsobem snížena, nemusejí být výhodné k pořízení hned z několika možných důvodů. Tím nejvíce se vyskytujícím je, že při výstavbě bylo na něčem šetřeno, což se samozřejmě dříve či později negativně projeví. A to na různých místech, od plynového potrubí, přes křivé dlaždičky, až po špatně položenou podlahu.

Proto je dobré si stavbu detailně prohlédnout a zaměřit se především na menší detaily, které když vám nesedí, tak se jedná o první náznak toho, že něco není v pořádku. Stejně tak lze nekvalitní stavbu poznat podle špatné zvukové izolace mezi jednotlivými byty, popraskaných obkladů, špatných vodovodních kohoutků nebo dle vypadávajícího elektrického osvětlení.

Pozor na různé podvodníky

Dalším problémem, které by vám pořízení nového bytu či domu mohl pořádně znepříjemnit, jsou klamavé inzeráty na realitních serverech. Ty přitom nejsou ničím neobvyklým a podvodníci zkoušejí řadu metod, jak oklamat důvěřivé zákazníky. Ať již pomocí uvedení mylných, případně zavádějících informací nebo poskytnutím nepravých fotografií, které se liší od skutečnosti.

Stejně tak bývá problémem i vícero makléřů, kteří mezi sebou soupeří o to, kdo dříve nemovitost prodá. Proto je dobré před kontaktováním makléře zavolat majiteli nemovitosti a zjistit, zdali je onen makléř zástupce majitele a nemovitost prodává s jeho vědomím.

Moderní bydlení v mezonetovém bytě

Populárními stavby jsou poté v poslední době mezonetové byty, v nichž je bytový prostor rozdělen do dvou poschodí. To nejenže ušetří mnoho místa, ale také jde o zajímavé řešení, v němž je nejčastěji spodní patro určeno pro společenské události a horní ke spánku.

Tento typ bytů ovšem nemusí vyhovovat každému, neboť lidé s horšími pohybovými možnostmi mohou mít problém s chůzí do schodů, která musí být podstoupena i několikrát za den. Stejně tak se v mezonetovém bytě zaplatí více peněz za vytápění a celkový provoz domácnosti. Oproti tomu ovšem získáte vzdušný byt s dostatečným prostorem.