rohova-rozkladaci-sedaci-souprava-lucy

Doba jde dopředu, a to co bylo běžné před 50 lety je dnes prakticky nemožné. Naše babičky vybíraly nábytek podle životnosti. Kvalitní dřevo bylo pro ně základ, naši rodiče žili v panelových domech, kde se největším trendem stali sádrokartonové stěny a kuchyňské linky z dřevotřísky.

Obě tyto generace měly ale jedno společné. Doufaly, že jim jejich nábytek vydrží roky a snad i desetiletí. Jak jsme na tom my? Takzvaná generace Y? My jsme tak nějak mix obou, přestože nikdo z nás nepředpokládá, že nábytek kolem vydrží déle, jak pět let. Nebojíme se koupit designovou skříň, z toho nejhoršího materiálu a naopak vybíráme křesla, která nás přežijí. Přesto v hloubi duše počítáme s tím, že tento nábytek minimálně pětkrát za svůj život obměníme.

Kdy se stalo, že trendy začaly být důležitější, než životnost materiálu?

Ať už je konferenční stolek z masivu anebo dřevotřísky, pokud vyjde z módy, vyměníme ho za nový. Tento pohled si naši rodiče a prarodiče nedokázali mnohdy představit. Nejde jen o nábytek, v současnosti vyřazujeme i oblečení, které bychom mohli unosit, jen proto, že už není trendy. Stejně tak počítače, telefony, kabelky, no prostě všechno. Tento trend je způsobený současným konzumním světem, je to ale trend, který zajistí, že se naše ekonomika posouvá dopředu, do jaké míry je to tedy nebezpečné, můžeme jen hádat.

Jde vůbec vybrat nadčasový nábytek?

Jistěže jde. Málokdo ale takový nábytek pozná. Možná proto si čím dál častěji najímáme interiérové designéry. Máme totiž jediný požadavek, aby to bylo módní, ale i za 10 let. Je to poměrně těžký úkol, kterého se ale většina interiérových designerů zhostí s chutí. Pokud tedy nemáte podobné nápady, či chuť, jistě se na ně obraťte se stejným požadavkem. Za deset let pak můžete zhodnotit, zda to byla dobrá volba.