By: Leon Brocard

Při vaření vznikají páry a pachy, které odsáváme pomocí digestoří, které jsou však mnohdy velmi hlučné a dávají nám o sobě svou funkcí vždy vědět. Naštěstí jsou na trhu už i zcela jiné digestoře, které jsou velmi výkonné, úsporné a hlavně tiché. Jejich funkce bude vítat každá kuchařka, která si může vybrat jak mezi spoustou variant, tak i typů.

Pokud si kupujeme novou digestoř, tak koukáme na to, aby byla stylově propracovaná, aby se nám líbila a ladila do kuchyně a aby nás při chodu neobtěžovala svým zvukem. Pokud si jdete vybrat novou digestoř, tak byste si měli dát pozor na to, jaký je její sací výkon a hlučnost. Dost z nás se mylně domnívá, že čím vyšší hlučnost, tím větší sací výkon.

U některých digestoří se dá nastavit stupeň výkonu. Pro nejlepší možnou funkci digestoře je potřeba, aby pojala desetinásobek objemu místnosti. Nové digestoře jsou nastaveny tak, aby přes extra tichý chod, vykonaly maximální výkon. Při výběru je ale potřeba myslet na to, že digestoř nesmí být mít malý výkon ve velké místnosti, ale že se tyto faktory musí vyrovnat, jinak nebudete s funkcí nikdy spokojeni.

Důležité je také to, jak vysoko digestoř nad varnou desku umístíte. Jinou výšku je totiž třeba udat u elektrické desky a jinou u desky plynové. Při montáži je také nutné dát si pozor, abychom hlavou do digestoře nevráželi.

Kromě odsávání par pak musí digestoř poskytnout vhodné osvětlení nad varnou deskou. Moderní digestoře jsou opatřeny také funkcí časového programování, na které máte možnost nastavit délku odsávání. Dále pak mohou být opatřeny kovovými filtry, které zachytí tukové částice. Filtry se velmi snadno udržují.

Výběr záleží na vašem vkusu a také na typu kuchyně. Při pořizování pak pro nás design hraje důležitou roli. Pokud nás nezaujme design, nechceme pak ani pátrat po funkcích. Nenechte se proto při správné volbě nechat napálit pouze vzhledem.