By: Ben W

Venkovní krby nesmí chybět na žádné zahradě. Při pořádání párty, oslavy anebo posezení s přáteli je doslova nezbytnou nutností. Jen ve venkovních kuchyních nebo krbech se podaří připravit ty nejlepší grilované speciality, po kterých se každý bude olizovat až za ušima. Patří nejen k funkčním, ale i k estetickým prvkům. Zároveň se staly i jakýmsi společenským centrem každé zahrady.

V letním období se z nich den co den line vůně nejrůznějších uzených, rožněných či grilovaných masíček. Kolem se vždy shromáždí celá rodina či kamarádi a je možné si tak zpříjemnit pobyt venku či posezení u ohně. V článku vám přineseme informace o druzích, umístění a údržbě těchto krbů.

Druhy venkovních krbů

Staví většinou kamenné (z travertinu, pískovce, lomového nebo říčního kamene), cihlové, z bílého či barevného betonu, nebo mohou být dekorovány například mozaikou. Výstavbu je možné provést třemi základními způsoby – jako krby volně stojící, přenosné nebo vestavěné. Nejčastěji se stavějí krby stojící u zdi, které navazují zadní stěnou na zeď. Setkat se však také dá s rohovými.

Dělit se dají podle druhu používané energie – na dřevěné uhlí, dřevo nebo i propan butan. Pokud jde o možnosti přípravy pokrmů, je možné je využívat nejen ke grilování, ale také k uzení nebo jako malou pec. Pokrmy je možné připravovat na roštu nebo grilovacích jehlách.

Umístění

Při výběru místa se jako první musí přemýšlet nad tím, že stoupající kouř nesmí obtěžovat sousedy. Místo proto vybírejte podle převládajících větrů a pokud to je to jen trošku možné, tak v závětrné části zahrady. Prostor má být chráněn před sluncem, a i před deštěm. Ovšem stát se může i samostatně stojícím architektonickým prvkem. Což je velmi efektní řešení, ale náročné na místo.

Umístit se dají i do opěrné zdi, kde se provede jejich zabudování. Nebo je postavíte do zákoutí s pergolou. Samozřejmě nejde jen o místo pro ně, ale je třeba si vyhradit ještě další místo na přípravu jídla, nebo na odkládací plochy.

Údržba

Venkovní krby samozřejmě potřebují i údržbu. Po každém použití je nutné provést úklid okolí a vymetení ohniště. Tím udržujete venkovní krby v čistotě a zaručujete dlouho životnost. Pokud nejsou umístěné pod nějakým přístřeškem a není nijak zajištěno krytí, sledujte, jestli se nezačínají drolit nebo praskat. Pokud ano, vydejte se do obchodu pro kvalitní lepidlo či tmel na opravu šamotu.