By: Nathan Bittinger

Léto už je doslova za dveřmi a každý se těší na sluníčko a užívání si venku s přáteli. Avšak s létem také přicházejí parné dny, kdy se chceme aspoň na chvíli zchladit. Někdo navštíví koupaliště, jiní si užijí svého pohodlí a nechají si bazén vykopat na zahradě, ale co bazén v zemi obnáší?

Nejprve zvažte umístění

Když se rozhodnete, že byste doma chtěli bazén v zemi, tak byste měli vybrat místo, kam byste ho chtěli vykopat. Měli byste si to důkladně rozmyslet, protože později to již nelze změnit. Je dobré, abyste bazén umístili na místo, kde celý den svítí sluníčko, aby se voda dobře prohřívala. Zároveň musíte myslet nejen na velikost bazénu, ale také na tom, aby kolem něj bylo místo. Jednak protože přes noc je třeba bazén krýt, takže potřebujete místo na zastřešení, ale také místo na to, kde byste si mohli dát lehátka a odpočívat se či opalovat se.

Jak velký bazén je vhodný?

Velikost bazénu v zemi si můžete sami zvolit, ale musíte myslet na rozměry vaši zahrady či pozemku, kde chcete bazén umístit, aby se zde vešlo, vše co chcete. Nejčastější jsou rozměry bazénu šest a tři metry, s tím že je metr dvacet hluboký, což je standardní rozměr, ve kterém si můžete zaplavat. Ale jsou lidé, kteří mají k dispozici větší pozemky anebo mají na bazén větší nároky, a tak si vybírají bazény s rozměry devět metrů na čtyři metry a více. V těchto bazénech si už velmi dobře zaplavete a zároveň působí luxusním dojmem, zejména pokud si necháte kolem nich udělat dlažbu a použijete automatické ovládání na zatahování střechy a další detaily.

Jakou péči bazén potřebuje?

Bazén v zemi neznamená jen zábavu, ale máte kolem něj i pár starostí. Pokud se budete o bazén pořádně a důkladně starat, tak jak je určeno, tak se to také projeví na jeho životnosti. Dvakrát či třikrát týdně je třeba, abyste zkontrolovali dezinfekci. Čas od času jej vyčistíte vysavačem. Pokud budete mít bazén v zemi venku, tak přes zimu vodu vypustíte, ale bazén v zemi může být i v nějaké místnosti v přízemí anebo ve sklepě a v takovém bazénu se můžete koupat i v zimním období.

Kolik mě bude bazén stát?

Náklady na pořízení bazénu v zemi se liší podle velikosti bazénu. Bohužel peníze, které dáte za pořízení výkopu, bazénu a veškerých doplňků k nim nejsou jediná investice. Samozřejmě, že pokud si necháte k bazénu namontovat také zastřešení a budete jej zakrývat, tak sice dáte za to více peněz, ale pak se vám to vrátí na spotřebě chlóru, který potřebujete do každého bazénu jako dezinfekci. Chlorování bazénu běžné velikosti, což je výše zmíněných šest metrů na tři činí přibližně tisíc a půl korun na celou sezonu. Záleží jen na vás, zda se vám bazén v zemi vyplatí anebo je lepší sem tam si zajít na koupaliště.

Bazén v zemi nemá doma každý a rozhodně vám to přinese spoustu radosti, ale také musíte počítat s tím, že do něj budete muset investovat a sem tam se postarat o to, aby byla voda čistá.