By: Smabs Sputzer

Mobilní dům se v České republice začal objevovat teprve nedávno. Jedná se o trend, který k nám přišel Z Ameriky. Jde o jednu z nejlevnějších forem pořízení bydlení. Výhodou je, že si jej zakoupíme plně vybavený, tedy máme ušetřené starosti s pořizováním nábytku.

Mobilní dům je obydlí, umožňující přesun z místa na místo. Objevil se na počátku 20. století v Americe a vznikl především kvůli nutnosti cestovat – zvláště za prací. Za tu dobu prošel svým vývojem, a za úplně první mobilní dům byl a je dosud považován karavan.

Kladete si v duchu otázku co přesně tedy mobilní dům je?

Mobilní dům je velice dostupný a komfortní způsob bydlení. Bydlení v něm se dá plně srovnat s bydlením v klasickém bytě. Je jej možné využívat dvěma způsoby. Prvním je využití představuje rekreační bydlení.

Druhým způsobem je celoroční bydlení. Mobilitu zaručuje podvozek se speciálními koly a tažné zařízení, které lze připojit za vůz. Mobilní dům si takovýmto způsobem můžete přemístit z místa na místo. Je často vhodným řešením pro mladé rodiny.

Výroba

Má samozřejmě i technický postup výroby. Základ je vyroben z vyztuženého ocelového roštu podvozku, na který je připevněn samotný rám mobilního domu. Rám je buď z ocelových profilů, nebo dřevěných hranolů. Vnější obvodové stěny jsou vyrobeny z eloxovaného hliníkového plechu.

Prostor mezi vnitřní a vnější stěnou je vyplněn účinnou tepelně izolační vrstvou. Tloušťka je 3 – 6 milimetrů. Mobilní dům má střechu nejčastěji pokrytou hliníkovým, ocelovým či pozinkovaným plechem. Výjimečně je střecha pokrytá ocelovou krytinou imitující střešní tašky.

Vnitřní výška je přes dva metry a umožňuje naprosto dostačující volný pohyb. Vnější výška mobilního domu se pohybuje od 2,7 metrů do 3,2 metrů. Pod mobilním domem se nachází volný prostor okolo šedesáti centimetrů, který se dá vyžít k uskladnění různých věcí.

Ovšem délka a šířka jednotlivých typů mobilních domů se dost liší. Pohybuje se od 7 do 15 metrů délky a od 2,5 do 4 metrů šířky. Nejběžnější rozměry jsou 3,37 metrů x 9 -11 metrů, což odpovídá celkové obytné ploše 27 – 40 m2. Tato plocha je tedy dostatečně velká pro obývání dvěma až čtyřmi osobami.

Rozměrnější mobilní dům se doporučuje zejména pro celoroční obývání. Hmotnost se pohybuje okolo 2 – 3 tun. Ovšem u rozměrnějších a nadstandardně vybavených domů může přesáhnout i 4 tuny.

Vybavenost, která se vám zalíbí

Výhodou mobilního domu je i fakt, že si mobilní dům zakoupíme vybavený. Ke standardnímu vybavení patří kuchyňská linka, sporák, dřez, jídelní stůl, TV stolek, ložnice s lůžky. Nechybí vybavení skříněmi, poličkami a odkládacím prostorem. V mobilním domě se nachází i krb a topná tělesa. Součástí je i koupelna a WC. Samozřejmostí jsou i kompletní rozvody vody a přípojky elektřiny, plynu, vody a odpadů.