Abychom mohli dveře nejen otevírat a zavírat, ale také zamykat potřebujeme kování a kliky. Těch je na trhu velká škála, a tak bychom si měli vybrat nejen praktickou, ale také pěknou kliku, která bude ladit s dveřmi.

První věc je kování

Dveřní kliku nelze použít bez dveřního kování. Někdy je dostanete součastně, avšak lze je zakoupit každé zvlášť. V případě, že je budete kupovat samostatně, musíte nejprve koupit kování. Kování má dvě základní varianty, a proto je někdy trochu těžší vybrat si tu správnou. Záleží na tom, kde chcete dveře umístit a také zda máte moderní či tradiční dům.

Štítové kování

Štítové kování je prvním ze dvou variant. Jedná se o kování, které je klasické a tradiční. Je to kování, kdy je klika a zámek v jednom. Znáte to, bývá to na většině dveří. Delší kov, který má v sobě, jak kliku, tak i otvor pro klíč se hodí do každého domova. Mohou mít mnoho podob. Někteří mají kulatý podklad, jiný preferují čtvercový. Také materiál se může lišt, záleží na tom, z čeho máte vyrobené dveře.

Rozetové kování

Druhým typem je méně používané, ale za to v poslední době velmi moderní rozetové kování. Jedná se o kování, kdy je dírka pro klíč oddělená od samotné kliky. Jsou to jednoduše dvě části, které jsou ve většině případů hned pod sebou. Také toto kování může mít více variant, ať už se jedná o kulaté či hranaté provedení, ale také materiál či zdobné prvky na klice a mnoho dalších.

Jak kliku namontuju?

Nesprávné namontování dveřní kliky může dojít k dřívějšímu poškození kliky či její špatné funkci, a proto byste měli dbát na to, aby se klika připevnila správně. Důležité je na dveřích naznačit otvory pro šroubky. Nejlépe uděláte, když si kliku a nejprve přiložíte a tužku si podle ní naznačili, kde by otvory měly být. Hned poté dírky uděláte, přidržíte si kliku a budete pomalu šroubovat. Na konci jen všechny šroubky přitáhnete a vyzkoušíte, zda klika jde lehce a správně.

Na co si mám dávat pozor při kování?

Mnoho lidí volí rozetové kování do domu, nejen proto, že je moderní, ale také protože jeho montáž je poměrně jednodušší, protože když zvolíte štítové kování, musíte při montování kliky dávat pozor, abyste kliku napasovali přesně na kování, tedy musíte mít změřenou rozteč, což je prostor mezi klikou a dírkou pro klíč. A rozteč musí odpovídat velikosti kliky.

Dveřní kování ven či dovnitř?

Ačkoliv se vám to zdá být jedno, tak není jedno, zda máte dveřní kování dovnitř do bytu či na vchodové dveře, protože se zde liší klíč. Pokud potřebujete kování mezi pokoje, tak nejčastěji se doporučují kování, ve kterém je otvor na velký hrubý klíč, který připomíná zámecký svazek, naopak když chcete klíč do vchodových dveří, tak můžete mít buďto bezpečnostní anebo klasický malý klíč.

Kliky a kování jsou důležité nejen pro soukromí, ale také jako moderní prvek.