Nová doba přináší nové vynálezy a nápady a jedním z nich je také bydlení v kontejneru. Samozřejmě, že se nejedná o ty kontejnery, do kterých házíme odpadky, ale o speciální, které při dobrém navržení a zpracováním mohou vytvořit příjemné bydlení.

O jaký kontejner se jedná?

Pod slovem kontejner se nám vždy nejprve vybaví ten, který je určen na odpad, avšak to není jediný typ, který existuje. Váš dům bude ze speciálních kontejnerů, buďto můžete použít lodní kontejnery, které se vyzařují z dopravy, anebo si jej můžete nechat přímo vyrobit, protože existují firmy, které se touto výrobou zabývají. Pravdou je, že potenciální domy nenazývají kontejnery, ale označují je jako obytné buňky.

Jak se kontejner dostane na pozemek?

Asi největší záhadou pro každého je to, jak se může dům z kontejneru dostat na pozemek, kde chcete bydlet. Pokud si necháte kontejner přímo vyrobit na zakázku, tak by se tato firma měla postarat i o dopravu, což znamená, že kontejner naloží jeřábem na auto určené pro nadměrný náklad a poté stejným způsobem složí na místě určení. Ovšem pokud chcete zakoupit již použité kontejnery, tak byste si měli zajistit dopravu sami, a v tom případě vám nezbude jiná možnost, než kontaktovat nějakou firmu.

Když bydlím v kontejneru, potřebuji povolení?

Stavební povolení se odvíjí od toho, na jaký podklad byste chtěli svůj dům z kontejneru usadit. Pokud byste jej chtěli dát jen na pilíře, pak vám to ušetří čas strávený na úřadech, protože k tomuto povolení nepotřebujete. Ovšem pokud kontejner usadíte na základovou desku, tak potřebujete nejen povolení, ale také stavební projekt. Obě varianty mají své výhody i nevýhody. V případě, že zvolíte základovou desku, tak budete muset zaplatit za povolení a projekt, avšak budete si na něj moct vzít hypotéku, což na dům postavený na pilířích nelze.

Opravdový domov v kontejneru

Abyste měli opravdový domov z kontejneru, tak jej musíte upravit. Samozřejmě, že musíte udělat elektrické rozvody a přístup k vodě, ale naprostým základem je správná izolace, abyste v kontejneru měli teplo. Zapletení je vhodné z venkovní strany, abyste si zbytečně nezmenšovali již malý prostor. A je téměř jedno, jaký materiál zvolíte, klidně můžete využít i slámu, s kterou se lépe pracuje, avšak klidně můžete zůstat u klasiky a jako izolaci zvolit polystyren. Při zateplování nezapomeňte na strop a podlahu. A co se týče dalších úprav, myslete na to, že i kontejner má své nosné stěny, při, jejíchž narušení se musí stabilita domu nějako kompenzovat.

A co střecha?

Pokud už jste viděli nějaký dům z kontejneru, tak jste si určitě všimli, že častou náhradou střechy je pouze zelená tráva či jiné osázení. Avšak nemusíte se bát ani klasické sedlové střechy, protože kontejner má vysokou nosnost, takže si z něj můžete udělat i klasický rodinný domek a nikdo nepozná, že bydlíte v kontejneru.

Je zdravé bydlet v železné krabici?

Pravdou je, že někteří dlouhodobé bydlení v kontejneru nedoporučují, právě díky tomu, že se jedná o kovovou konstrukci, což může ovlivnit magnetické pole. Podle některých odporníků dokonce díky snížení magnetismu může dojít k některým poruchám či nemocem, jako je například ztuhlost ramen, bolest hlavy, zácpa a podobně. Proto se domy z kontejneru doporučují spíše jako nouzové domy či chatky na víkendy. Avšak nemusíte se těchto negativních účinků bát, když zvolíte tu správnou izolaci, protože pak se vám nic nestane.

Kontejner nemusí být jen na odpadky, udělejte si z něj třeba dům.