Každý majitel nemovitosti či zahrady jistě přemýšlí o nějakém pěkném místě k odpočinku a příjemnému posezení. K tomu účelu jsou jako stvořené zahradní pergoly, ať už samostatně stojící nebo ukotvené k domu. Touto stavbou si vylepšíte ještě více chvíle pohody. Vůbec se nejedná o náročnou stavbu. Zvládne je postavit i každý trošku zručný kutil.

kbhall17 / Pixabay

Význam slova zahradní pergoly

Je to slovo pocházející z latiny. Zahradní pergoly jsou prvkem architektury lehké konstrukce, většinou porostlé popínavými rostlinami. Vytvářejí perforovaný přírodní strop a stěny, které slouží k předělení části zahrady nebo k vytvoření zákoutí pro odpočinek, rekreaci nebo naopak společenskou činnost. Sloužit také mohou formou loubí. Loubí představuje komunikační prvek propojující různé části zahrady.

Jejichž význam se tím zdůrazňuje. Popřípadě se využívají jako zástěna, která naopak zakrývá části zahrady, a vytváří tak uzavřený prostor určený pro soukromí a odpočinek uprostřed přírody.

Funkce

Základní funkcí je umožnění celoročního pobytu na čerstvém vzduchu. A to jak za teplých letních dnů a večerů, tak i za nepříznivého deštivého počasí. Od jara do podzimu se stává místem, kde pohodlně a v klidu trávíte svůj volný čas. Mezi její další funkci se řadí i postavení zahradního nábytku. Od pobytu venku Vás neodradí déšť, ani nezaskočí náhlá letní přeháňka.

Naopak můžete klidně a nerušeně dál pokračovat v zábavě nebo odpočinku a bubnující kapky deště vytvoří k těmto činnostem příjemnou kulisu a romantickou atmosféru. Budete-li mít dost opalování, ukryjete se před žhavým letním sluncem do pergoly. Poskytne vám výborné stinné místo.

Stavba zahradní pergoly

Před stavbou je velmi důležité promyšlení každého detailu, aby výsledek byl co nejlepší. Stavbu jednoduchého typu zvládne každý zručnější kutil. Zvláště pokud využije stavebnicového systému. Zde je k sehnání velké množství variací od konstrukcí jednoduchých až po stavby rozsáhlejší. V současné době určuje trend stavení v této oblastí

zahradní pergola zastřešená. Buduje-li se ihned u domu, dojde tak k propojení venkovních prostor s obývákem či kuchyní.

Do pergoly se pak vstupuje přímo z obytné části domu. Je to velmi praktické nejen při servírování občerstvení pro návštěvy, které jistě uvítají možnost posedět za hezkého počasí venku. Je možné doplnit jejich interiér o dřevěnou podlahu nebo o podlahu z exotického dřeva. Další možností jak provést zastřešení a vytvořit stín, představují celodřevěné střechy, rolety, bambusové či rákosové rohože, asfaltové šindele.

Pevnější konstrukce unese i klasické střešní krytiny. Velmi záleží na vzhledu a umístění pergoly a též výběr střešní krytiny a střechy by měl ladit s domem a okolím. Pergola se střechou by měla být ozdobou domu nebo zahrady.