Když se řekne hypotéka, tak si většina lidí představuje krásnou a velkou nemovitost, která k tomuto pojmu bezpochyby patří. Ale víte, které další aspekty k hypotéce patří?

Hypotéka není jen dům

Každému je jasné, že pokud je vyslovena hypotéka, tak se jedná o nemovitost. Avšak jen málokdo ví, že nemusíte jen stavět či kupovat nový dům, avšak lze jí využít i pro jiné účely. Pravdou je, že se to stále točí kolem nemovitosti. Můžete požádat o peníze na konstrukci či velké opravy na vašem nynějším bydlení. A zajímavé je, že stejně tak ji můžete využít k tomu, abyste například vyplatili svého bratra či jiného rodinného příslušníka z domu anebo když dojde k nějakým poplatkům nemovitosti při dědictví. V podstatě jde o poměrně širokou škálu, stačí jen, aby nemovitost byla pojištěná, a už můžete dělat téměř cokoliv.

AlexanderStein / Pixabay

Proč si zřídit hypotéku?

Na hypotéku neboli hypoteční úvěr můžete mít dva názory, buďto ten, že byste se nechtěli nechat svázat na tak dlouho anebo, že je to velká pomoc. Pravdou je, že tak získáte spoustu výhod. Hned tou první je, že jí můžete získat i jen na základě návrhu ke koupi nějakého pozemku. Kromě toho dostanete celou výši investice a dokonce v některých případech i více. Například když budete potřebovat třeba dva milióny na koupi bytu a k tomu dostanete ještě dvacet tisíc, abyste si mohli nakoupit třeba vybavení do něj a podobně. A další velkou výhodou je, že na tuto službu se vztahuje státní podpora.

Hurá jdeme pro hypotéku

Když už jste plně rozhodnutí o tom, že si požádáte o hypotéku, tak byste měli začít vyřizovat první dokumenty. Do banky totiž musíte přijít s potvrzením vašeho příjmu, které dostanete od svého zaměstnavatele. A samozřejmě, že také musíte mít nějaký doklad, který potvrzuje, že se bude jednat o nemovitost. Ať už se jedná o kupní smlouvu anebo její návrh či výpis z katastru, ale také smlouva o pojištění. Ještě může nastat případ, že si ji vezmete jen na část, avšak v tomto případu musíte doložit, že zbytek peněz máte. Je jedno, zda jsou z vlastních úspor anebo na ně máte půjčku, ale důležité je, abyste je opravdu měli. Když budete mít všechny tyto dokumenty, tak si vás banka prověří a následně vám poskytne vámi požadovanou službu a vy můžete začít stavět, rekonstruovat či vyplácet své příbuzné.

Kolik mě bude hypotéka stát?

Samozřejmě, že sazby na hypotéku má každá banka své. Avšak existuje kalkulačka na internetu, která vám aspoň orientačně dokáže spočítat, kolik zaplatíte. Samozřejmě, že tato kalkulačka musí počítat s údaji, které vám počítá i banka, a tedy nezapomíná na poplatky ani na úroky.

 

Když chcete postavit nový dům, nemusíte být milionář. Můžete jen využít hypotéky. A nezapomínejte, že tato služba umí pomoci i v jiných situacích.