Obliba ratanového zahradního nábytku roste každým rokem i v zemích, kde jsou klimatické podmínky velmi odlišné od asijských zemí, kde ratan přirozeně roste a zpracovává se. Střídání ročních období, vysoké výkyvy teplot a vlhkosti vzduchu jsou náročné podmínky i pro tak odolný materiál, jakým přírodní ratan beze sporu je. Ovšem je to materiál tak dokonalý a elegantní, že se s těmito podmínkami vyrovná.

louda2455 / Pixabay

Nábytek patří mezi nadčasový trend, který se na zahradě neomrzí snad nikdy. Na výběr tak máte ze sedacích souprav, stolů, stolků, židlí, křesel i houpaček. Uspokojí potřeby i náročného zákazníka. Dobrou volbou je pro všechny, kteří chtějí zahradě dodat šmrnc.

Vznik ratanového zahradního nábytku

Vyrábí se z palmy nazvané Calamus trachycoleus (Calamus monan), která roste v oblastech Malajsie, Indonésie, jižní Číny a Filipín. Palma má dlouhé stonky s drobnými ostny. Před výrobou ratanového zahradního nábytku je nutné nechat stonky i s ostny uschnout na slunci. Na slunci se před zpracováním nechávají sušit po tak dlouhou dobu, dokud nedojde k opadání ostnů, listů a oddenků.

Po tomto procesu se holé tyče palmy musí vyvařit v sirné lázni. Získají tak ochranu před napadení hmyzem. Teprve takto upravený ratan se může použít k výrobě zahradního nábytku. Dále dojde k mechanickému odstranění kůry, jenž se pak použije na výplet. Ohyby ratanového zahradního nábytku se provádí pomocí horké páry.

Opatřování lakem

Veškerý nábytek musí být opatřen průhlednou vrstvou laku. Jeho účel není pouze estetický. Lak má na nábytku především ochranný účel. Po nějakém čase používání ratanového zahradního nábytku dochází k porušení této vrstvy. V zájmu jeho dlouhodobého užití je vhodné tuto vrstvu obnovit. Stačí, když ho opět přelakujete lakem.

Výhody ratanhového nábytku

  • Ratanový nábytek vydrží mnohem déle tvrdé podmínky než výrobky z jiných přírodních materiálů.
  • Vzhled ratanového nábytku nepodléhá módě a ani po letech neztrácí nábytek své kouzlo.
  • Ratanový nábytek lze kombinovat s jakýmkoliv jiným nábytkem, kůží, dřevem, čalouněním, sklem i kovem.
  • Ratanový nábytek má tolik svých příznivců i proto, že jeho ošetřování je nenáročné. Prach z něj odstraníte pomocí antistatické prachovky nebo měkkého kartáče, můžete ho omýt měkkou houbičkou s přídavkem saponátu a pak nechat volně oschnout.