iron-1508269_640Když se řekne recyklace, většina z nás si představí papír, plast nebo sklo. Málokoho ale napadne, že i recyklace starých kovových předmětů může hrát významnou ekonomickou i ekologickou roli. Recyklovaný kov totiž šetří energii a negativní dopad na životní prostředí při jeho zpracování je mnohem nižší.

Opětovné využití papíru, skla a plastů je všeobecně známá a kontejnery na tento třízený odpad nalezneme téměř na každém rohu. I recyklace kovu je však velmi přínosná. Pokud máte doma staré předměty z kovu, které vám už jen překáží, můžete je donést do přistaveného kontejneru ve vaší obci, do sběrného dvora nebo do sběrny, která se zabývá výkupem kovového šrotu a kovového odpadu.

Co patří do sběrny kovů?

Sběrny zabývající se výkupem kovů typicky přijímají ocelové a litinové třísky, kusový litinový odpad, lehký a těžký kovový šrot, tzv. lehký odpad nižší čistoty (např. domácí spotřebiče jako jsou pračky, trouby, ledničky) a elektroodpad.

Pouze bezhotovostní platby

Za vykoupený kovový odpad vám však sběrny mohou zaplatit pouze bezhotovostně. V roce 2015 totiž vešlo v platnost nařízení, které zakazuje výkupnám platit za suroviny v hotovosti. Při porušení tohoto nařízení jim hrozí velmi vysoké pokuty, a to až do výše 1 milionu Kč. Vláda takto reagovala na dlouhotrvající problém krádeží kovových předmětů, které následně končily právě ve sběrnách kovového odpadu za hotovost.

TSR Czech Republic, s. r. o.

Jedničkou na trhu ve výkupu kovového odpadu a kovového šrotu je již od roku 1993 společnost TSR Czech Republic, s.r.o. Na jednotlivých pobočkách společnosti, které se nacházejí na mnoha místech po celé ČR, probíhá jak výkup kovů, tak jejich následné zpracování.