Oproti drahým kovům, jako jsou zlato, stříbro, platina a palladium, mají průmyslové kovy – hliník, měď, olovo, nikl, zinek a cín – využití především v průmyslu a ve stavebních odvětvích. Kovy se v současné době nevyužívají v čisté podobě, nýbrž ve formě slitin s dalšími prvky. Slitiny se totiž pyšní daleko lepšími mechanickými schopnostmi než čisté kovy. Mezi pozitiva slitin patří zejména otěruvzdornost, pevnost v tahu a vyšší tvrdost. Nejvíce využívané slitiny jsou kombinace železa, hliníku a mědi.

Prodej barevných kovů rozšiřuje nabídka veškerého opracování a dopravy

Na prodej barevných kovů a litin, stejně jako na jejich opracování, se soustředí význačná česká firma UCB Technometal, s.r.o. Podívejme se blíže na rozmanité slitiny a jejich využití ve stavebnictví či průmyslu. Možná vám tento rejstřík pomůže ve výběru vhodného materiálu, respektive kovu, pro rekonstrukce ve vašem domě. Pokud jste majitelem stavební firmy, určitě o jednotlivých kovech a vlastnostech máte povědomí. Článek je ovšem určen jak pro laiky, tak pro zkušené odborníky.

Slitiny železa s uhlíkem se využívají pro konstruktérské práce

Ocel a litina jsou slitiny železa s uhlíkem. Pokud je obsah uhlíku ve slitinách železa vyšší než 5,1 procent hmotnosti uhlíku, hovoříme o litině. Kde je uhlíku méně, jsou to takzvané oceli. Oceli jsou tvárné, litiny jsou křehké.

Měď je sice dražší, ale nezničitelná

O mědi se mylně hovoří jako o drahém materiálu. Z hlediska dlouhodobé životnosti je investice do měděných materiálů ve stavebnictví a elektrotechnice nadčasovou záležitostí. Pokud například měď využijeme na pokrytí budovy, víme, že už nikdy více nebudeme muset do dalších materií vkládat další částky. Životnost měděných konstrukcí přesahuje průměrnou životnost obytného domu, navíc takové konstrukce nepotřebují další úpravy. Již několik století si měď drží prvenství využívání ve stavebnictví, a to zejména v centrální části západní Evropy. Pojďme tuto tradici rozšířit i do České republiky. Měď si získává prvenství ve stavebních a architektonických oborech, neboť má vyjma odolnosti, trvanlivosti i nesporné estetické vlastnosti s přesahem do budoucnosti.

Kontaktujte odborníky – poradí vám s typem kovu i jeho nejvhodnějším využitím

Ačkoliv jsme veřejnosti přiblížili některé důležité kovy a jejich vlastnosti, přece jen se pro posouzení každé zakázky musí ke každému zákazníkovi přistupovat individuálně. Proškolení zaměstnanci společnosti UCB Group jsou připraveni telefonicky či přes e-mail zodpovědět všechny dotazy a každého zákazníka správně nasměrovat. Instrukce ohledně budoucího zpracování zakoupeného materiálu – obráběním, frézováním, dělením, řezáním – jsou samozřejmostí. Nebojte se zeptat specialistů na slovo vzatých!

Nadstandardní služby podporují prodej barevných kovů

Kromě prodeje litinových profilů a barevných kovů se společnost zaměřuje i na opracování a vytvarování kovů do požadovaných tvarů. Využívají se pily, běžné i CNC frézy a soustruhy, a to k dělení, hrubování, obrábění i konečnému povrchovému upravení. CNC obrábění je zajištěno v technickém módu horizontálního i vertikálního centra a na CNC soustruzích. Závěrečnou fází je kontrola přesnosti výrobku na moderních souřadnicových 3D strojích. Do portfolia společnosti patří rovněž zhotovování hydraulických kostek a rozvaděčů dle výkresové dokumentace dodané zákazníkem. Otvory bloků se čistí a odhrotují, k výrobě se používají originální materiály Unibar 400-15, Unibar 500-7, případně Unibar 250.