Každá dílna by měla být vytvořena tak, aby ulehčovala každodenní praktickou práci. Přehledně seřazené nástroje a pomůcky na svých místech výrazně pomáhají efektivitě práce a vytváří vhodné výchozí podmínky. Výběr správných doplňků a speciálního nábytku naštěstí není nic složitého. Ve výsledku také hodně záleží na tom, jak jednotlivé prvky zkombinujete. Podívejte se na tři tipy pro snadné zařízení pracovní dílny.

Efektivní využití prostoru

Místo pro práci je většinou limitováno prostorem. Často nemáme k dispozici tak velkou místnost, jak bychom si přáli. Nezbývá nám tedy nic jiného, než využívat každý kousek místa. Pro přehlednost je důležité mít jednotlivé věci uspořádané na poličkách, v šuplících a na závěsných řešeních. Díky tomu máte lepší přehled o tom, kde co je. Velkou výhodou je navíc fakt, že srovnané věci zabírání méně místa v porovnání s chaotickým uspořádáním.

Praktický dílenský vozík

Mezi praktické kousky nábytku patří rozhodně dílenský vozík. V zásadě je možné vybrat si ze dvou základních typů. První z nich nabízí srovnání jednotlivých potřeba na otevřené police. U druhé varianty najdete různý počet zásuvek. Pro jaký se rozhodnete, záleží na tom, co uvnitř potřebujete skladovat. Dílenské vozíky jsou pro snadnou manipulaci umístěné na kolečkách, takže je bez problému přisunete k místu, kde aktuálně pracujete.

Myslete i na bezpečnost

V dílně by měla panovat základní bezpečnostní pravidla pro snížení rizika úrazu. Všechny potenciálně nebezpečné předměty je dobré upevnit a dodržovat pořádek, kdy nemůžete zakopnout o zapomenuté nářadí na zemi. Jakmile dokončíte jednu činnost, ukliďte všechny věci na své místo, ať zbytečně nepřekáží. Zdá se to jako banality, ale nejvíce úrazů pochází právě z nedbalosti a z nepořádku na pracovišti. Samozřejmostí by mělo být používání ochranných pomůcek a nošení vhodného pracovního oděvu.