Vlhkost je všude kolem nás a je to takto v pořádku. Co ale v pořádku není, je přílišná vlhkost v interiérech. Pokud se vám doma rosí okna, na zdech vznikají nevzhledné mapy, máte pocit, že je vzduch v interiéru divně cítit nebo vznikají v rozích a koutech plísně, pak máte problém s nadměrnou vlhkostí.

Jak s tím bojovat? V tomto článku se dozvíte nejen o nejběžnějších příčinách, které stojí za vznikem, ale také, jaká je optimální vlhkost, případně jak celý tento problém řešit.

Optimální vlhkost v interiéru

Vlhkost vzduchu v bytě by se obecně měla pohybovat mezi 45 až 60 %. V letních měsících je ideální rozmezí mezi 40 až 55 % a naopak v zimních měsících 45 až 60 %.

Nadměrná vlhkost ohrožuje naše zdraví

V případě, že je vlhkost v interiéru nadměrná, je důležité vědět, že s sebou nese zvýšená zdravotní rizika. Co to přesně znamená? Ve vlhkém prostředí se daří zejména plísním, roztočům a bakteriím. Člověk žijící v takovém prostředí může mít problémy s dýcháním, kožními problémy, alergiemi. Nejvíce ohrožující skupiny jsou v tomto směru děti a starší osoby.

Na druhou stranu není ani dobré, když je vlhkost příliš nízká. Vzduch je pak příliš suchý a to rovněž není vhodný pro bydlení.

Varovné signály

Jak už jsme zmínili v úvodu, k varovným signálům, upozorňující na vysokou vlhkost v interiéru, patří orosená okna, zatuchající bytové textilie, nevzhledné mapy na zdech, vznikající plísně.

Co stojí za vznikem? Hledejte příčinu!

Příčin, které stojí za vznikem nadměrné vlhkosti, může být celá řada. Problémem mohou být banální věci, ale i závažné a velmi komplikované problémy. V mnoha případech nebude jednoduché na příčinu přijít, ale je důležité se konkrétní příčiny dopátrat. Jen tak se totiž budete moci zbavit vysoké vlhkosti jednou provždy.

Velmi častou příčinou bývá špatná údržba bytu nebo rodinného domu. Nadměrná vlhkost a vznik plísní může zapříčinit nedostatečné větrání či vytápění interiéru.

Na vině mohou být stavební závady

Horší variantou je vznik vlhkosti z důvodu stavební závady. U rodinných domů to bývá nejčastěji z důvodu zatékání vody skrze netěsnící střechu. Zde je potřeba zjistit, kde přesně voda do domu zatéká. A to může být dost obtížné.

Jsou samozřejmě i další problémy stavebního rázu, na vině mohou být například:

 • různé havárie jako prasklé potrubí, prasklá hadice od pračky nebo myčky, vyplavení, kanalizace atd.,
 • vzlínavost a narušení základů domu,
 • prosakování trhlinami nebo póry ve zdech,
 • srážení vodních par,
 • vlhké omítky a mnoho dalšího.

Nevhodné užívání bytu

Za vznikem stojí také člověk a činnosti, u kterých dochází ke vzniku páry. V případě jejího neodvětrání dochází ke zvýšení vlhkosti a vzniku zdraví škodlivých plísní. Dejte si proto pozor na následující činnosti:

 • sušení mokrého prádla v interiéru,
 • sprchování bez odvětrání,
 • vaření bez použití digestoře,
 • hodně květin a jejich zalévání,
 • vodní akvária,
 • a mnoho dalších činností.

Jak na odstranění vlhkosti?

S nadměrnou vlhkostí pomůže prevence (např. v podobě pravidelného větrání), speciální prostředky nebo vysoušeče vzduchu. Ty nasají vzduch skrze chladič. Ten následně ochladí na úroveň rosného bodu a do bytu vrátí vzduch zbavený vlhkosti. Pokud nechcete investovat do vysoušeče, pak je k dispozici půjčovna vysoušečů, kde vám rovnou s vaším problémem poradí.

Celková hydroizolace

Když vysoušení s pomocníky nepomůže, je potřeba sáhnout po razantnějším řešení – celková hydroizolace. Jedná se o stavební zásah, pomocí kterého se vytvoří ve zdech nepropustná bariéra. Na výběr je hned z několik možností – podřezání zdiva, podsekání nebo izolace pomocí nerezových plechů.