Podlahové vytápění se postupně stává fenoménem dnešní doby a stále více rodin při stavbě domu nebo během rekonstrukce sází na tento druh topného zařízení. Kdo by si také neoblíbil ranní vstávání s došlápnutím na vyhřátou podlahu či chození celý den po domě bos. Pojďme se společně podívat na to, jak podlahové vytápění funguje a na jeho nenahraditelné výhody.

Podlahové vytápění udržuje optimální vlhkost vzduchu v místnosti

Podlahové vytápění se řadí mezi nízkoteplotní vytápěcí systémy a je tvořeno potrubím, fóliemi, rohožemi nebo topnými kabely. Tato zařízení jsou poté instalovány pod podlahovou krytinu. Nejčastěji se ukládají do betonové mazaniny nad tepelnou izolaci. Během podlahového vytápění vzniká tzv. sálavé teplo, které nejdříve ohřívá plochu podlahy, posléze předměty v místnosti a stěny. Teprve od stěn se poté ohřívá vzduch, což udržuje optimální vlhkost vzduchu v místnosti. Díky nízké teplotě sálající z podlahového vytápění se vzduch tolik nevysušuje narozdíl od využití radiátorů, ve kterých je teplota vody značně vyšší. Pro ideální tepelnou pohodu se podlaha vyhřívá na 22-25 °C, v koupelně je teplota povolena až na maximum 33 °C.

A jaké jsou hlavní výhody podlahového vytápění?

Většinou na prvním místě při rozhodování o jakékoliv investici je cena. Jak již bylo řečeno, pro fungování podlahového vytápění stačí nižší teplota vody a proto jeho hlavní výhodou je úspora energie. Podlahové vytápění si vystačí s teplotou vody 38 °C, kdežto v radiátoru proudí voda až s přibližně 70 °C. Další nesmírnou výhodou je nenápadnost podlahového vytápění, kterou ocení především nadšenci velkých prostorů bez jakýchkoliv rušivých elementů. Na podlahové vytápění se Vám nebude usazovat prach a nebude vířit vzduch. Podlahové vytápění je tak ideálním řešením pro alergiky!