S vlhkostí zdiva se nepotýkají pouze staré domy, ale vlhkost se může objevit i v každé novější stavbě. Příčinou bývá nedostatečná cirkulace vzduchu v místnosti, porušení izolace nebo špatný stav střechy. Mokré fleky na zdech však rozhodně nesmíte ignorovat, pokud chcete žít ve zdravém prostředí a nebát se toho, že by Vám dům spadl na hlavu. S jednoduchým řešením přichází sanační omítka!

Princip sanace zdiva je jednoduchý

Sanace zdiva znamená záchranu zdi před probíhajícími procesy, které ho ohrožují. Sanační omítka tak přichází s řešením opravy poškozeného zdiva, které bylo způsobeno negativním vlivem vody, vlhkosti, mrazu nebo soli. Princip sanačních omítek spočívá v množství vzduchových pórů, které se v jejich struktuře vytvoří po rozmíchání směsi ve vodě a nanesení na zeď. Tyto póry pak ze zdiva odvádějí nevyžádanou vlhkost. Nikdy se však nespoléhejte na to, že by sanační omítka odstranila příčiny vzniku vlhkosti. Tento nátěr slouží spíše ke snížení nežádoucích následků spojených s vlhnutím zdiva.

Aplikace sanační omítky během pár kroků

Před aplikací sanační omítky je nejprve potřeba připravit podklad a očistit vlhké zdivo. Nejdříve se odstraní původní omítka minimálně 80 – 100 cm nad viditelnou hranici vlhkosti. Dalším krokem je vyškrábání spáry do hloubky 2 cm a zdivo okartáčovat nebo vyčistit proudem vody. Pak přichází na řadu již samotná sanační omítka, která se aplikuje na připravené zdivo ve více vrstvách podle toho, jak silnou omítku potřebujeme. Sanační omítka se nanáší ve vrstvě nejméně 20 mm. Na závěr je nutné upozornit, že sanační omítky se nesmějí nanášet při teplotě vzduchu či podkladu nižší než je 5°C a při velkých mrazech. Rozhodně také nepočítejte s tím, že byste výslednou zeď tapetovali, obkládali nebo jinak malovali, jelikož povrch musí dýchat.