Je spousta rodinných domků, kde bydlí společně děti, které mají vlastní rodinu a jejich rodiče. Nese to mnoho výhod, hlavně co se týče úspory financí, ovšem má to i své záporné stránky, a těch je mnohdy daleko více, než těch kladných.

Finance vždy na půlku

Hned první spory vznikají kvůli financování, protože většina těchto více generačních domů nemá rozdělené měřiče na plyn, elektřinu ani vodu. Takže většinou přijde jedna složenka, kterou si musíte sami rozdělit, což je občas problém. Zejména pokud například dole bydlí jen babička a děda a nahoře je čtyřčlenná rodina. Babi s dědou budou trvat na tom, že by nahoře měli platit více, protože je jich více, ovšem ti nahoře si zase budou stát za tím, že elektřiny a plynu spotřebují úplně stejně, protože topí stejně, vaří stejně, takže je to nekonečný spor. Proto je ideální domluvit se hned z počátku na tom, že každý bude platit stejnou polovinu, protože tak je to nejvíce férové.

Maminka má vždycky pravdu

Daleko větší problémy, než finance jsou vztahy. Je téměř jedno, zda se bydlí u rodičů ženicha či nevěsty, vždy je tam tchýně, která má pravdu a která se chce o vše starat. Nevýhodou je, že ve více generačním domu, nemáte před ní kde utéct, protože když je to i její dům, může jít kdekoliv. A v tom spočívá celé zlo, protože buďto ženich anebo nevěsta se bude muset přiklonit na stranu jednoho. A rozhodnutí, zda poslechnout maminku anebo svou drahou polovičku je tím nejtěžším, protože ať už se rozhodnete jakkoliv vždy bude ta jedna strana uražená.

Stanovit si pravidla 

Snad neexistuje případ, kdy by společně žilo takto více rodin a bylo by všechno v souladu. Ovšem, aby se dalo přežít v klidu, je potřeba stanovit si jistá pravidla. Například to, že maminka k vám domů nemůže vejít, kdy se jí zachce a musí respektovat vaše soukromí, takže rozhodně klepat. A nebojte se někdy odporovat, sice bude babi s dědou chvíli mrzutí. Ale je lepší jim něco odmítnout, než abyste v sobě drželi emoce, protože ty se mohou potom dostat ven a vaše reakce bude opravdu silná. A v případě, že máte společné místnosti a nemůžete se stále domluvit, jestli boty budou v botníku anebo na rohožce, tak si budete muset místnost pomyslně rozdělit na půl a každý se udělat svou polovinu podle sebe.

Noční můře je třeba se postavit

Představa, že budete bydlet ve více generačním domě s tchyní a tchánem je pro mnohé noční můrou. Pravdou je, že to chce mnoho trpělivosti, kompromisů a pevné nervy. Ovšem když se budete všichni vzájemně respektovat a stanovíte si určitá pravidla, tak lze společně bydlet i bez velkých hádek. Ovšem pokud se nabízí možnost, že byste mohli bydlet odděleně, je to lepší volba, aspoň si nezkazíte své dobré vztahy. A každý bude svůj domov a své soukromí, což sice budou finance navíc, ale pokud vám to má ušetřit tolik neshod, je to mnohem lepší.

Bydlení s rodiči je opravdu náročné pro obě dvě strany, je důležité, abyste si stanovili nějaká pravidla, protože bez nich se budete jen zbytečně hádat a stresovat.