Úsporné bydlení – první část

Možná si mnozí z Vás říkají, že náklady na bydlení jsou příliš vysoké – není tím teď myšleno např. splácení hypotéky, stavebního úvěru apod., ale jsou tím myšleny náklady spjaté s provozem domácnosti – ať už se jedná o spotřebu elektrické energie či o spotřebu vody nebo tepla.

Jistě se Vám také nelíbí, jak se věčně všechno zdražuje – a teď opět nemám na mysli potraviny, elektroniku apod., ale energie (voda, plyn, elektřina) a suroviny na vytápění (uhlí, dřevo, brikety apod.). Díky vymoženostem dnešní doby se dá však ušetřit za vše, co je napsáno výše.

Jak vyřešit otázku elektřiny?

Úplně jednoduše – existují solární panely, panely, které vytváří elektrický proud ze slunečních paprsků – pořízení těchto panelů je o něco nákladnější, avšak v následujících mnoha letech Vám uspoří takové množství elektřiny, za které byste při klasickém odběru zaplatili mnohokrát více. Soběstačnost s těmito panely závisí pouze na tom, kolik si jich pořídíte – můžete mít tolik panelů, že budete naprosto soběstační, můžete mít však i solární panely v kombinaci s inženýrskou sítí, tedy čerpáte jak ze své vlastní výroby, tak i z veřejné sítě a stejně tak lze udělat to, že budete mít panely navíc – tedy, množství elektřiny, kterou Vám panely vyrobí, bude tak veliké, že budete moci zbytek prodávat. A to může být i dobrým výnosem.

Otázka ohřevu vody má velmi podobné řešení, jako otázka elektřiny. Existují k tomu také solární panely – jsou však o trošku tlustší než ty solární a je v nich voda, která je opět pomocí slunce ohřívána. Můžete se tak stát i z tohoto hlediska samostatnými a opět ušetříte nemalé peníze za odběr vody z veřejné sítě.