Moderní čerpadlo dokážou vytápět i celý dům

Problematiku čerpadel z pohledu možných úspor jsme již zmínili v tomto článku.

Čerpadlo zná asi každý z nás. Jeho princip fungování jsme se učili již na základní škole a každý tedy ví, že nejčastěji čerpadla používáme k čerpání vody, ale i vzduchu. Domácí použití má nejčastěji při čerpání vody ze studně nebo čerpání vody do námi potřebných prostor. Ale co čerpadlem vytápět?

Autor obrázku: mayank

Vyplatí se oprava starého nebo nové?

Čerpadla má téměř každý rodinný dům. Mnohdy se jedná o stroje staré desítky let, které procházejí jen postupnou opravou a renovací. Měli bychom si však uvědomit, že čerpadla jsou energeticky náročná zařízení a tak se nám provoz starých čerpadel nemusí vůbec vyplatit. Po zakoupení nového lze totiž ušetřit na energii i několik tisíc.

Více o typech čerpadel (14 druhů podle principu fungování) se dozvíte na Wikipedii.

Tato úspora se navíc projeví hlavně v tom, že nové čerpadlo nemusí být vůbec drahé. Nízké ceny jsou způsobeny značnou konkurencí mnoha firem, která na trhu čerpadla nabízejí. Navíc se objevují různé nové druhy, jako jsou oběhová čerpadla, vhodná pro vytápění domů a ta díky vysokému výkonu a nízké ceně tlačí dolů cenu menších a méně výkonných čerpadel.

K čemu doma využiju čerpadlo?

Jak jsme si již řekli, čerpadla doma najdou nejčastěji využití při čerpání vody z vlastní studny. Další využití může být i čerpání do méně obvyklých prostor nebo tam, kde je nutný tlak vody a vodovodní řad by nestačil. Čerpadla ale najdou své uplatnění i při nečekaných událostech.

Nečekané události, to jsou hlavně přírodní katastrofy nebo průtrže mračen. Víte-li, že se vylití potoku nebo říčky může týkat i vás, nebo že se při průtrži ve vašem sklepě drží voda, jsou na místě ponorná čerpadla nebo čerpadla na čerpání vody více než vhodná.

Kde se vyplatí koupě?

Nejnižší ceny dnes nalezneme samozřejmě na internetu. Díky velké konkurenci a množství obchodů tak jako koncoví zákazníci můžeme značně ušetřit. Navíc při vyšších částkách neplatíme poštovné a je úspora maximální. Další výhodnou koupi lze najít i v hobby marketech při sezónních výprodejích, kde nám mohou i specializovaní prodavači poradit.