Oživte interiér rybičkami! Moderní akvária nabízejí skvělé možnosti!

Autor obrázku: Jim G

Chovat vlastí rybičky, starat se o ně a snažit se jim nastolit co nejlepší životní prostředí. To byl sen mnoha z nás, když jsme byli ještě v dětských letech. Samozřejmě, že se o následné čištěné a celkové starání museli ujmout rodiče. Podívejme se ale na nejnovější trendy v akvaristice a oživte si interiér a přineste si klidně středomořský život doprostřed bytu!

Sladká nebo slaná voda?

Všichni, kdo jsme se setkali s akvaristikou, jsme pravděpodobně chovali sladkovodní rybičky. Ryby, kterým stačí kvalitní sladká voda s dostatkem výživných látek, rostlinky, filtr, vzduch, pravidelná potrava a čištění. Mnohé druhy ryb nejsou nijak náročné a stačilo i malé akvárium. V současnosti jsou ale možnosti úplně jiné. Nemusíme skončit jen u neonek nebo u závojnatek, můžeme si pořídit i vlastního „Nemá“.

Více informací o typu akvária podle biotopu se dočtete zde.

Akvaristika si prošla poslední dobou řadou změn. Již se ani my v tuzemsku nemusíme bát založit si vlastní mořské akvárium. A nemusí to být nic velkého, jak se vždy doporučovalo. Navíc díky internetu a široké základně akvaristů u nás v ČR se lze důkladně informovat na samotné chování rybek.

Jak začít?

Určitě je vhodné se nejdříve rozmyslet, jestli začneme s mořským akváriem nebo klasickým sladkovodním. Je třeba upozornit, že mořské akvárium je pro zkušené akvaristy anebo pro opravdu trpělivé začátečníky. I investice může být vysoká. Chceme-li si vyzkoušet akvaristiku, je vhodné si pořídit akvarijní set. V něm totiž většinou najdeme všechno důležité základní příslušenství pro založení úspěšného akvária.

Před samotným začátkem je nutné si rozmyslet, jak velké akvárium chceme, jaké ryby budeme chovat a kolik času chceme do tohoto koníčka investovat. Podle toho volíme akvarijní set i nebo akvárium.

Na co nezapomenout

Jak založit akvárium nebudeme rozebírat, zaměřme se ještě na důležité faktory správného akvária. Nezapomínejme například na světlo, teploměr, důležitý je i kryt na akvárium a především volba správného stanoviště!

Uvědomme si, že příliš slunečních paprsků bude podporovat vznik sinic a řas a naopak nedostatek světla může některým rostlinám dělat problém v růstu samotném.