Chalupa nová či stará? 2. část

Autor obrázku: Jo Naylor

Rozhodli jsme se tedy pro novou chalupu, která bude však svým typem, provedením a geniem loci napodobovat sto let staré stavení.

V čem můžeme staré narhadit novým, ale vzhledově podobným?

Mohou zde zůstat trámy a omítky, které budou napodobovat. Také místo metrového zdiva z kamene a cihel můžete dosáhnout poloviční tloušťky zdí z cihel, které jsou broušené. Okna, které jsou rozdělena na šest malých okýnek můžete nahradit dvojskly, které zamezují úniku tepla.

A co střešní krytina? Teprve z bezprostřední blízkosti si pozorovatelé povšimnou, že ony šindele, které pokrývají střechu, nejsou dřevěné, ale jde o naprostou dokonalou imitaci, která je ovšem vyrobená z plastu. Je tak hezká a přirovnává se k původní střeše, že si ji můžete dovolit i tam, kde je chráněná krajinný oblast. Má své nesporné výhody – je bezúdržbová, a taky její životnost je dvojnásobná než by tomu bylo u její dřevěné varianty. Dalším kladem je, že se nemusí natírat, ani jinak ošetřovat, dále je lehká, a tak i když napadne velký vrstva sněhu, nemusíme se bát o to, že by neúměrně zatížila dům, a my bychom tak museli řešit statiku domu. Celá chata je tedy navržená tak, abychom měli na dalších padesát let pokoj a nemuseli se zatěžovat žádnými velkými investicemi.

Rozložení místností

Materiály, které jsou ve vnitřní části novostavby, vycházejí z původní lidové architektury, a tak je zachován tradiční obdélníkový půdorys a dvě nosné příčky, které dělí prostor na tři části. Prostřední část se vstupem je pak takovým technickým zázemím – je zde koupelna, schodiště do horního patra a tudy se vchází do dalších dvou štítových místností, z kterých ta větší z nich slouží jako sednice.

Podobné dispozice jsou také v podkroví, ale místo koupelny tady máme záchod. Interiér je ve stylu vintage. Chalupa není místem, kde se hlavně skladují věcí, které už se nám doma nehodí nebo se nikomu nelíbí, přece i o víkendu či dovolené chceme mít pohodlí, proto staré a nefunkční věci vyhoďte a kupte si nové, retro kolekce, které vhodně zapadnou do vašeho nového bydlení.