Sklo jako moderní materiál – 3. část

Autor obrázku: Robert S. Donovan

Sklo jako výtečný materiál pro schodiště

Když nemáte osvětlené schodiště, tak je samozřejmě tmavé, pro malé děti hrůzu vzbuzující, a zároveň nebezpečné. Pro dospělé zase nepříjemné místo, kde na vás padají chmury. Dnes už se i nášlapné plochy dají vyrábět ze skla. Ani zde se nemusíte bát o svou bezpečnost.

Skleněný nášlap je složený ze čtyřech kalených a polo kalených skleněných tabulí, které jsou slepeny lepidlem a zároveň bezpečností fólií, která tak zabrání zlomení, když dojde k nadměrnému přetížení. Jednotlivé plochy tak dokáží unést celkovou váhu až 600 kilogramů, a jejich odolnost proti statickému přetížení je až 1,2 tuny na jeden schodek.

Než si pořídíte skleněnou příčku, měli byste si uvědomit, že takové příčky se nedají instalovat tam, kde máte zavedené podlahové vytápění, protože byste tak mohli poškodit spirálu topného systému. Ani nemůžete zakotvit sklo jenom do sádrokartonového stropu, protože by to nebylo dost stabilní, ale strop by měl být zpevněný ocelovou konstrukcí nebo traverzou. Dále je důležité dbát o výšku průchozích stavebních otvorů, ale i o šířku schodiště v bytě či paneláku, aby se transportované sklo vešlo do dveří, nebo prošlo zákrutem úzké chodby a nezpůsobilo neřešitelný problém.

Nepřibude víc práce, když se pustím do skleněných ploch?

Na tuto otázku je jasná odpověď. Jedná se o snadnou údržbu, stačí sklo jenom setřít vlhkým hadrem či stěrkou, která dělá ze skla ideální materiál do namáhavých prostorů, jakými jsou například koupelna a kuchyň.

V kuchyni můžete mít sklo jako obklad za pracovní deskou, kde dřív bývaly kachličky, které byly horší jak na údržbu, tak na cenu. Dalším plusem je, že vám z kuchyně zmizí spáry, ve kterých se udržovala nečistota a vy jste to musela pracně drhnout. Kritériem je i vzhled, protože sklo si můžete pořídit v desítkách variant. Když máte starší kuchyni, tak je důležitý i fakt, že skleněný obklad jde pomocí disperzního lepidla nalepit i na klasický keramický obklad.

Sklo v koupelně

Když máte spojenou koupelnu a záchod, můžete záchodovou mísu skrýt za neprůhlednou skleněnou příčku. Když nemáte v prostoru vanu a sprchu, můžete koupit vanu a doplnit ji skleněnou zástěnou, a tak se v ní budete moci jak sprchovat, tak i koupat.

Nemusíte se obávat ani zaschlých kapek, protože si můžete koupit sklo, které je opatřeno ochrannou vrstvou, která se brání jak korozi, tak usazování vodního kamene.