By: Andy Buckingham

Máte starší dům a už by jednoduše potřeboval nějakou tu opravu a modernizaci? Tento článek vám pomůže k nalezení toho nejschůdnějšího řešení a to už s odbornou firmou nebo svépomocí.

Nezapomínejte na práva a povinnosti

Říkáte si, jaké asi tak můžu mít povinnosti, když si chci vyměnit okna, kromě těch, že si je musím zaplatit? Nenechte se mýlit a pozorně čtěte. Každá změna, pokud nejde o položení plovoucí podlahy a podobné maličkosti, musí být zaznamenána v projektové dokumentaci. Což znamená, že si musíte před danou úpravou sjednat projektanta, který vám do té stávající zanese změnu, a budete mít vystaráno.

Samozřejmě si říkáte, že se budete muset plácnout přes kapsu. Jistě, něco vás to stát bude, ale za potíže to nestojí. Jaké? Například rejpavý soused, který vám bude okna závidět, vás jak se říká lidově „napráší“ a pokuty, které jsou s těmito neschválenými úpravami spojeny, za to nestojí, co myslíte? Jestliže budete mít povolení ke stavebním pracím, musíte mít na viditelném místě vždy ceduli o jejich povolení, abyste předešli jakýmkoli problémům.

Takže pokud se rozhodnete pro takto výraznější úpravy, na toto nikdy nezapomínejte.

Odborně či neodborně?

Další věc, kterou byste předem měli mít v hlavě s vykřičníkem, je rozhodnutí, zda si budete úpravy provádět sami či s odbornou firmou. Bez pochyby firma stojí více peněz, ale jestliže nevíte co je to cement, neměli byste si zahrávat. Zateplení budovy vypadá na první pohled jako brnkačka. Nalepím polystyren na zeď a je vystaráno. Samozřejmě je to úplně jinak. Nesmíte zapomínat na terčíky, kterými je třeba po určité vzdálenosti zateplovací materiál kotvit. Dále síťka ze skelných vláken překryta vrstvou lepidla, kterou budete to celé chránit před sluníčkem a hlodavci.

Pokud si tedy nevěříte a už teď jste na vážkách, sjednejte si buď odborníky, kteří to za vás udělají, nebo si sjednejte stavební dozor, který na všechny vámi vykonávané práce dohlédne, a budete mít jistotu, že je vše tak, jak to být má.

Životnost VS cena

Jestliže se rozhodujete mezi oknem za deset tisíc korun a oknem za pět tisíc korun, může vám pomoci zjištění, že levnější okno bude zralé na výměnu již za pět let, zatímco to dražší vás přežije? Myslím si, že do určité míry ano.

Jestliže v tuto chvíli nejsou na tyto záležitosti peníze, počkejte si a pár korun přihoďte, aby se vám tato investice vyplatila. Nikdo přece nechce investovat do něčeho, co bude za pár let měnit znovu. V obchodech je vždy odborník, který s vámi na produkt koukne ze všech stran. Najděte tedy zlatou střední cestu a nebudete litovat několika korun, které si připlatíte, protože střecha nad hlavou, je dnes to nejdůležitější.

Tak co? Rozhodli jste se pro řešení, které je pro vás nejlepší? Budete volit firmu, která za vás všechno udělá, ale připlatíte si, nebo do toho půjdete po hlavě a pustíte se do rekonstrukce sami? Ať už je to tak, nebo tak, přeji vám dosáhnout kýženého cíle.