Čím dál častěji se majitelé domů, chat či chalup začínají starat o okolí svých nemovitostí a komfortní život v nich. Říkají si, že na klidné venkovní posezení je ještě dostatek času, ačkoliv nebude to trvat dlouho a posezení se dostane do popředí. Nezbytnou součástí se tak stane zahradní krb. Vytváří příjemnou atmosféru a klid s pohledem na praskající oheň.

AndyG / Pixabay

V lidech vyvolává oheň odjakživa pocit klidu, bezpečí a pohody. Nejde jen o plameny skýtající teplo, světlo či energii nezbytnou k přípravě pokrmů. Ne nadarmo se proto traduje, že nejlepším večerním programem je posezení s pohledem do venkovních plamenů. V souvislosti s přípravou zahrady i exteriéru domů se oheň týká i zahradního krbu.

Rozhodnutí kam s krbem

Jeho stavba by se měla vždy podřizovat architektonickému ztvárnění celé zahrady. Přizpůsobit se také musí i charakteru domu, chaty či chalupy. Do úvahy je potřeba vzít povětrnostní podmínky. Místo pro umístění krbu ovlivňuje síla větru, blízkost dalších objektů, výška komína pro odvod spalin a kouře.

Důležitým aspektem je i střídání ročních období. Pokud zvolíte krb s mobilní konstrukcí v podobě stavebnice, tak se s jeho umístěním nemusíte trápit. O něco složitější je vhodné místo pro postavení na stálo. Ani u mobilní konstrukce však není možné vybírat hodně míst. Nejlépe je vybrat jedno až dvě místa a připravit si podmínky pro montáž zpevněného podloží.

Zahradní krb a materiál

Jejich konstrukce je ve své vlastní podstatě velmi jednoduchá. Nemusíte se zabývat řízeným přívodem vzduchu a celek se obejde i bez doplňků, jako je například kouřová klapka, kouřová komora a jiné. Nechcete-li zahradní krb s cihel, stačí zajet do supermarketu či stavebnin se specializací na krby. A tam si jednoduše ukážete prstem na to, co se vám líbí.

Neprohloupíte, neboť sortiment výrobků je opravdu bohatý, byť materiálově fádní a chudý. Určitě oceníte jejich snadnou montáž. I zde je možno nalézt výjimky. Například celokovový stavebnicový krb nabízí česká firma Janča. Francouzské firmy zas nabízejí zahradní krby z ušlechtilého přírodního kamene s různými typy litinových grilovacích vložek a všelijakými technickými „vychytávkami“ (možnost udírny, přípravy barbecue atd.)