Za poslední dobu se stále hovoří o kryptoměnách, Bitcoinu, miningu, kryptopeněženkách… Lidé začínají aktivně využívat kryptoměny stejně hojně jako kreditní karty nebo bankovky, protože vzniklo velké množství způsobů použití kryptoměn.

Ještě stále není možné říct, že kryptoměny se hned vyrovnají současným elektronickým platebním nástrojům, přestože je v lecčem dokáží předčít. Například zaprvé poskytují úplnou volnost a rovnost všech účastníků v systému blockchain (platební systém cifrové měny), za druhé, kryptoměna není spojena s jakýmikoliv státními nebo komerčními institucemi, neboť emitenty jsou přímí uživatelé kryptoměn.

Kryptoměny – jsou peníze, které fungují ve svérázném platební systému, který se nazývá blockchain. K dnešnímu dni existuje až na 2000 druhů kryptoměn, avšak při jejich pořizování musíte být opatrní, protože hodně z nich jsou jen bezcenné počítačové měny. Lídrem a průkopníkem cifrových měn je Bitcoin, který stoji 8 000 dolarů, ostatní jeho bratry lze pořídit za mnohem menší částky.

Zvláštností těchto peněz je to, že jsou šifrované prostřednictvím kryptografie, a také různých matematických řešení, měna není připoutána k jakékoli bance, sféra jejího rozšíření je omezena jen platebním systémem. Těžení těchto peněz záleží na účastnících platebního systému a odborně se nazývá – mining. (Slovo mining znamená v anglickém jazyce těžba.

Jak si pořídit kryptoměnu?

Jediný způsob výroby cifrových peněz je tzv. mining kryptoměn. Základní je systematická exploatace počítačové techniky, právě pomocí ní minery “vytvářejí dokonalé” bloky v systému. Blockchain funguje takovým způsobem, aby všechna informace o jakékoli finanční operaci navazovala jako řetízek z jednotek tohoto systému (block contract). Ten je šifrovaný speciálním kódem jenž se skládá ze dvou častí: svobodné sázení předcházejicího elementu, který je přisvojený v tento blok během procesu operace daného kódu. Tento proces je dost složitý a požaduje velmi výkonnou výpočetní techniku. Hodně minerů (těžařů kryptoměn) si pronajímá výkonné počítače, protože kvalitní nastavení techniky je pro začátečníka velmi náročné.

Krypto novinky – www.finrada.cz