Rekuperace není sprosté slovo! Co o ní víte?

Domy, plísně, nedostatečné větrání. Začarovaný kruh pro mnoho majitelů nemovitostí, kteří řeší systematický pohyb vzduchu uvnitř objektu. Víme, jak z něho ven!

Více než 80% domů a bytů se potýká s neduhy jako je vlhkost, plíseň a „těžký“ vzduch, které způsobují zdravotní problémy. Otevřít okno na pár minut denně evidentně nestačí, a tak se mnoho lidí marně pídí po tom, jak příčiny problémů odstranit. Řešením je rekuperace, či regenerační větrací systém, který znamená pravidelnou výměnu vzduchu za pomoci zpětného zisku tepla.

Plíce vašeho domova

Rekuperační jednotky jsou vnímány za plíce vašeho domova. Fungují na bázi zpětného získávání tepla. Řízeným větráním pomocí vzduchotechnické jednotky se zpětným ziskem tepla lze zajistit výměnu vzduchu bez významných energetických ztrát. I při největších mrazech je rekuperace schopna zajistit, aby do místnosti proudil předehřátý vzduch o minimální teplotě 18°C.

Pro každou domácnost se řízené větrání vyplatí. Vybrat lze mezi produkty větracích systémů se zpětným ziskem tepla, bez zpětného zisku tepla, odtahové systémy nebo regulátory. Mezi nejčastějšími otázkami k problematice se objevují dotazy, jaký je nejčastější rozdíl mezi centrálním a decentrálním větracím systémem?

Rozdíl mezi centrálem a decentrálem

Decentrální větrací systémy jsou osazovány do obvodových zdí. Skládají se zpravidla z regeneračního tělesa převážně z keramiky a z reverzních ventilátorů. Jsou ovládány pomocí centrálního regulátoru. V každé místnosti je umístěna jedna, popřípadě více větracích jednotek v závislosti za rozloze, a tyto jednotky odvádějí znečištěný vzduch ven z budovy a po uplynutí časového intervalu opět přivádějí čerstvý vzduch do budovy. U tohoto systému není zapotřebí potrubních rozvodů. Údržbu může provádět konečný uživatel sám. 

Centrální větrací systémy mají rozvody po celé budově. Tyto rozvody jsou umístěny většinou v podhledech nebo v podlaze s výdechy v jednotlivých místnostech. Zpravidla nasávají znečištěný vzduch z kuchyní a koupelen a odvádějí jej přes rekuperační jednotku ven z objektu. Přes tuto jednotku je nasávaný venkovní vzduch a rozváděný většinou do obývacího pokoje a ostatních pokojů. Údržbu tohoto systému provádějí specializované firmy.

Obecně platí, že jedna větrací jednotka, například typ iV-Smart+, zvládne vyvětrat 20 m2 (50 m3) obytné plochy, s tím, že různé typy větracího systému inVENTer jsou zařazeny ve státním dotačním programu NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM. Škoda toho nevyužít!