Autor obrázku: Moyan Brenn

Nestyďte se za žaluzie! Chrání před sluncem i kroupami

Poslední dobou se můžeme často setkat s názorem, že žaluzie mají dávno odzvoněno, jsou staré, nevkusné a byl to u nás výstřelek devadesátých let. Moderní architekti se tak pouštějí proti spolehlivé ochraně před sluncem, ale často i před kroupami nebo jinými povětrnostními vlivy. Tento boj však spolehlivě prohrávají. Podívejme se na moderní žaluzie a jejich využití podrobněji.

Papír, hliník, dřevo? Jak je libo

Moderní žaluzie bychom si mohli rozdělit na dvě jednoduché kategorie. Samozřejmě jsou to tedy venkovní žaluzie a vnitřní žaluzie. Každá z těchto kategorií má své jasné výhody i nevýhody a i jejich cena může být rozdílná.

Venkovní žaluzie zažívají v poslední době určitou renesanci. Nacházíme je totiž i u novostaveb a to v nejrůznějších variantách. Mohou to být žaluzie dřevěné, masivní, jaké známe například již ze zámků nebo kostelů. Masivní dřevěné žaluzie neslouží jen jako sluneční clona, ale zde je jejich funkce ochrany na prvním místě. Mohou nám tak posloužit i jako ochrana před nenechavci.

Venkovní žaluzie mohou být elektricky ovládané nebo manuálně ovládané. Rozdíl je samozřejmě v určitém komfortu a pohodlnosti, který elektrické ovládání nabízí. Ovšem i pořizovací náklady mohou být pak vyšší.

Vnitřek jako součást interiéru

Moderní žaluzie hrají všemi různými barvami a můžeme se setkat i s rozličnými materiály. Klasické hliníkové nebo plastové, ale dokonce i dřevěné nebo papírové. Velmi oblíbené jsou jistě i horizontální žaluzie, které slouží i jako doplněk a najdou své využití nejen v kancelářských budovách, ale i v domácnostech.

Žaluzie samozřejmě chrání domácnost před sluncem a zajišťují nám příjemné teploty v místnostech. Jejich údržba není nijak náročná. Stačí otřít žaluzie od prachu. Podíváme-li se na nějakou jinou podobnou alternativu, ihned nás napadají například látkové rolety. Pohybují se na podobné cenové hladině a jejich možnosti jsou srovnatelné se žaluziemi.