Sklo jako moderní materiál – 1. část

Kam se podíváte, tam vidíte prvky skla, což svědčí o tom, jak je v dnešní době velmi oblíbené a když se dobře zakomponuje, může byt zútulnit. Vidíme: okenní tabuli, sprchový kout, konferenční stolek, zrcadlo, obrazovku televizoru… Jak to, že se stalo tak rozšířenou variantou a materiálem v každém domě či bytě? To není všechno, existuje řada variant, jak se dá sklo využít v každé vaší místnosti.

Něco málo o skle

První zmínky o skle pochází již z roku 3000 před naším letopočtem. Patří k těm nejvíce bezpečným materiálům. Mají na tom zásluhu hlavně nové technologie. Sklo se tak dá kalit, čímž se několikrát znásobuje jeho odolnost a nedá se tak lehce rozbít či poškodit. To samozřejmě vítají hlavně rodiny s malými dětmi, protože si v dnešní době například nedovedeme představit, jak dáváme dítěti skleněnou láhev s mlíčkem a třeseme se, aby s ní dítě nepraštilo o zem. Ani to už teď není problém. I když je sklo starší, tak se prosvětluje a neztrácí nic ze svých základních vlastností.

Kde se tedy všude se sklem shledáváme?

Autor obrázku: seier+seier

Když máte malý byt a tím pádem i malé místnosti, tak je jasné, že další příčky by bytu ukrojily další prostor. Jak tedy dispozice bytu rozdělit? Když bouráte umakartové jádro, které mělo třícentimetrovou stěnu, nahradíte ho zedním, tak nová příčka může zabrat do hloubky až 15 centimetrů, a tak dojde k dalšímu zmenšení prostoru. A pak nastupuje právě sklo, které můžete využít daleko lépe. Zatímco byste zděnými příčkami zhltli dalších 15 centimetrů bytu, tak u skla na to stačí jenom deset milimetrů. Takhle lze nahradit hodně, ale samozřejmě ne všechny zdi, co máte v bytě. Ale dá se použít například pro oddělení obývacího pokoje a kuchyně, nebo vstupní haly a ostatních obytných místností.

Jaké sklo kam použít?

Jako výplň dveří se hodí jednovrstvé kalené sklo, které má sílu 8mm. Jako obklady stěn či skleněné desky stolků můžeme instalovat jednovrstvé kalené sklo, které má sílu 6 mm. Celoskleněné dveře – jsou laminové a kalené sklo má sílu 9 mm. Celoskleněná stěna či příčka bude z lamina a kalené sklo má sílu 10 mm. Pochozí desky, schodiště zase použijeme lamino a kalené sklo o síle 10, 12 až 16 mm.