Chvíli byl módní trend mít nízké domy, avšak stejně mnoho lidí zůstává u evropské klasiky, což jsou domy do patra. Ovšem takové domy vyžadují i schodiště. A právě schodiště bývá mnohdy problémem, omezuje starší lidi a také může způsobit různé úrazy, a proto je nutné, aby bylo bezpečné.

Zábradlí nesmí chybět

Asi nejčastějším problém je zábradlí, protože právě absence zábradlí dělá schodiště nebezpečné. Je opravdu nutné, abyste zábradlí měli. Ačkoliv si mnozí myslí, že je to jen estetický a podpůrný důvod, není tomu tak. Samozřejmě, že i tyto aspekty hrají svou roli, avšak hlavní funkce zábradlí spočívá v tom, že omezuje pád z vrchní části schodů až na zem. Každopádně to, jak má správné zábradlí vypadat má svá pravidla a v případě, že nebudou splněná, tak nesmí dům projít kolaudací. Jedná se o výšku, šířku a podobné parametry, které jsou u zábradlí opravdu důležité.

Vybrat ten správný materiál

Dalším opravdovým oříškem je výběr správného materiálu. Mnozí si vybírají různé a zajímavé materiály, avšak myslí pouze na vzhled. Daleko důležitější je funkce a hlavně bezpečnost schodiště, protože ne každý materiál je ideální. Je spousta materiálů, které by se na výrobu schodů neměly použít, hlavně protože velice kloužou, takže je zde větší pravděpodobnost, že by někdo mohl spadnout a zranit se. Právě proto je lepší poradit se s odborníkem i při výběru materiálu, abyste potom nelitovali či neupadali.

Schody, které jsou prudké či krátké

Velkou nevýhodou schodů je to, že zabírají opravdu hodně místa, a tak je někdy problém je vhodně umístit. Mnoho lidí přemýšlí, jak udělat schodiště úspornější a různé jej zmenšují a podobně, ale to způsobuje velké problémy. Jednak schody nesplňují normy, a tak budete mít problém s kolaudací, pokud se jedná o novou stavbu. Ale hlavně to bude pro vás nepohodlné a nebezpečné, protože když zmenšíte například nášlapy, tak zcela jistě budete zakopávat. A pokud zkrátíte celé schodiště tak bude hodně prudké, což také není ideální. Se šířkou a výškou jednoho schodu a dalšími výpočty byste se měli opravdu raději poradit s odborníky, protože schodiště je na celý život a je velká škoda vytvořit si takové, které vám bude jen znepříjemňovat každodenní život.

Myslete i na detaily

Ačkoliv to někomu bude zdát jako nepodstatný detail, tak i osvětlení je velmi důležitou záležitosti, protože v případě, že budete chtít jít například večer na záchod a risknete to přes neosvětlené schodiště, tak se můžete velice snadno zranit. Naopak když dáte na schodiště správné osvětlení, tak krásně uvidíte a nemůže se vám nic stát. Je mnoho variant, jak pomocí světel udělat schodiště bezpečné. Někdo volí obyčejné lampičky, ale klidně můžete mít bodovky či led pásky, což působí i velice moderně.

 

Pokud chcete mít bezpečnou domácnost, začněte u schodiště, protože tu vám hrozí nejvíc nebezpečí.