Doba kamenné je dávno za námi a málokdo si dokáže představit, jak se v této době mohlo žít. Ovšem všichni vědí, že lidé bydleli v souladu s přírodou. A mnoha lidem se tato myšlenka zamlouvá i dnes. Nejen, že si vytvářejí přírodní domy, ale i do moderních obydlí používají přírodní materiály, například do obývacího pokoje lepí klasické kameny.

Kameny v obývacím pokoji?

Poslední dobou je velkým hitem použít přírodní materiály, mezi které patří také kámen. A tak není divu, že si lidé kamenem obkládají zdi ve svých místnostech. Nejčastěji se s tímto obložením setkáváme právě v obývacím pokoji a to za krbovými kamny, což působí nejen estetickým dojmem, ale zároveň to splňuje i praktickou stránku. Rozhodně to není nic špatného, naopak je to opravdu vkusné a plní to svou funkci, ale musíte si dávat pozor, jak tento materiál použít a zkombinovat.

Příroda nemá ráda modernu

Pozor na to, abyste nechtěli z každého něco, buďto se musíte zbavit moderních trendů a vrátit se k přírodním materiálům, jako je právě kámen a dřevo anebo se klidně nechte unášet moderními kousky, ovšem musíte zapomenout na obložení kamenem. Například když si za krbová kamna dáte kamna, tak nemůžete zbytek dni vymalovat na červeno. Opravdu to potřebuje cit, nejen pro barvy, ale také pro vhodný nábytek. Pokud si nejste jistí výběrem, raději si pozvěte nějakého odborníka, nejlépe designéra, který vám poradí, jak přírodní kámen zkombinovat.

Příroda, ale uměle vytvořena

Pokud jste někde kámen na zdech viděli, tak z velké pravděpodobnosti jste se nedívali na kámen, ale na jeho napodobeninu. Kámen je velice těžký a poměrně špatně se s ním pracuje, a proto se daleko častěji používají umělé napodobeniny, které kámen připomínají jen vzhledem. Má to své zápory, zejména v tom, že v mnoha variantách kámen opravdu působí uměle, a tím pádem nenavodí atmosféru, která se od něj očekává. Ovšem má to i spoustu výhod, kromě té, že se vám s ním bude dobře spolupracovat při obkládání.

Se vším musíme zacházet i s mírou

I když kámen je krásný a působí takovým harmonickým dojmem, nemusí ho mít každý. Protože, když chcete dát kámen do jedné místnosti, musíte podle toho dotvořit i zbytek domova, což je někdy obtížné. Ovšem nemusíte mít kámen pouze na zdech, existují i různé bytové doplňky, které jsou napodobeniny kamene. Například květináče s kamene anebo velice pěkně vypadají i umyvadla z přírodního kamene.

Kdo mi kámen nalepí?

Ještě, než si necháte na zdi instalovat kámen, musíte se pořádně rozmyslet, protože je to opravdu velký zásah do celkového vzhledu vašeho hnízdečka. Pokud jste už rozhodnutí, tak na pokládání kamene si raději zavolejte odborníka, přestože se s umělým kamenem pracuje dobře, přece jen to bude na celý život, a tak by to mělo vypadat pěkně.

Kámen vypadá opravdu pěkně a harmonicky, ovšem může všechno změnit a už se ho nezbavíte, proto se nejprve pořádně rozmyslete, než se rozhodnete vrátit se do doby kamenné.