V dnešním článku se podíváme na lustry a světla do ložnic. Samozřejmě jako vždy začneme s tím, že koncový uživatel musí mít nějakou základní představu o tom, co chce. Každý člověk je totiž jiný, a co vyhovuje jednomu, nemusí nutně vyhovovat druhému. V článku tedy najdete tipy, které nejsou jednolité, a mohl by si vybrat téměř každý.

Než se ale vrhneme na samotné lustry, je potřeba zjistit výšku stropu, kde chceme lustr pověsit. Také není od věci zjistit, které žárovky či spořilky jsou do lustru vhodné a zda přinesou dostatek světla pro váš interiér. Na konec je dobré si určit, z jakého materiálu by měly lustry či osvětlení být. Existují materiály, které jsou vhodné pro alergiky, existují materiály, které jsou pro nostalgiky nebo pro exhibicionisty. Samozřejmě tím rozumíme sklo, plasty, kov nebo nějaké plátno. Pokud tedy máte změřený strop, vymyšlený předobraz vašeho dokonalého osvětlení do ložnice a víte, kde osvětlení sehnat, víte všechno, co potřebujete a další řádky už vám zřejmě nic nového nepřinesou.

Co se týče toho, kam pro osvětlení jít, jsou zde na výběr dvě možnosti. Kamenný obchod nebo internet. Výhody kamenného obchodu jsou nasnadě. Svůj vybraný kousek si necháte vybalit, rozsvítit, poradit s uchycením, můžete si jej osahat. Obsluha vám ho může doručit nebo si jej necháte zabalit a přivezete domů sami. Ano jistě, musíte se sice zvednout z pohodlí domova, ale máte větší záruku, že zboží bude v pořádku a vypadat tak, jak jste chtěli. Kam pro ně můžete jít? Například do OBI, AXIMA nebo specializovaných obchodů s osvětlením všeho druhu.

A teď už k samotným typům

Křišťálový lustr už dnes asi v žádné ložnici nepotkáte, ale jeho skleněné náhražky, které se trochu zmenšily a nejsou tak těžké, můžete vidět často. Lidé si samozřejmě potrpí na to, co je hezké. A sklo je příjemné. Nejen, že sklem prochází dobře světlo a tak prosvítí celý interiér, ale také je dobré na čištění. Sklo má další výhodu, že může existovat v různých tvarech i barvách a bytu dodá elegantní design.  Tyto lustry se hodí především do bytů s vysokými stropy a prostornými místnostmi.

Dalším příkladem je bodové osvětlení. To sice nepatří mezi nejdesignovanější prvky, ale zato má skvělé funkce a svému majiteli ušetří dost peněz.  Hodí se do malého bytu nebo do menších místností. Často je to kovová konstrukce s uchycením na šroubky, která má na sobě tři až pět zdířek na žárovky či spořilky. Další výhodou je také to, že si uživatel může světlo natáčet tak, jak chce do místnosti. Tím pádem máte světlo tam, kde ho potřebujete a nemusí vám tak svítit do očí, když ležíte v posteli. Druhá podoba těchto světel je ukrytá v podhledech. Ta jsou opravdu rozmístěna bodově po stropě. Jednou z nevýhod tohoto umístění je špatná manipulace při vyměňování žárovek. Není totiž jednoduché se pod podhledy dostat bez žebříku a baterky.

V představách některých lidí, není lustr hlavním zdrojem světla, ale spíše funguje na ozdobu. U těchto uživatelů můžete často naleznout plátěné lustry. Ale nepředstavujte si nějaké obyčejné, které seženete za pár korun v Ikee. Mluvíme zde o designu. Nejpřednější návrháři se věnují i světu osvětlení a tak některé vybrané kousky můžete zakoupit v galeriích či je můžete postřehnout u leckteré celebrity doma. V tomto případě si ale připravte tučný honorář, protože za kreativní nápady se platí.