Pokud byste svůj den chtěli zahájit příjemným posezením u snídaně s výhledem na zahradu, zvolte zahradní altán dřevěný. Můžete zde kdykoliv odpočívat, číst si knihu, grilovat, obědvat nebo jen tak sedět. Poskytnou Vám přístřešek před sluncem i chmurným počasím kdykoliv budete chtít. Právě díky nim patří posezení na moderních zahradách k velmi vysoké úrovni.

Věděli jste, že slovem altán se v dobách minulých označovala malá stavba ozdobného charakteru? Vždy se nacházela uprostřed přírody. Je pravdou, že skoro vždy se stavěly v zahradách zámků a parcích. Jejich hlavním úkolem bylo poskytnutí klidného místa k odpočinku.

Dnes mají funkci podobnou. Jsou stavěny hlavně za účelem relaxace a odpočinku. Jedná se o takový relaxační koutek umístěný na vaší zahradě, který můžete kdykoliv navštívit.

Materiál používaný pro výrobu

Zde jednoznačně vede dřevo. Dřevo se řadí mezi přírodní materiál. Má také své praktické výhody a to dlouhou životnost a velmi dobré izolační schopnosti. Podlaha je nejčastěji také ze dřeva. Velmi moderní je dnes používat exotické dřevo, jak např. teak, nebo ratan, bambus atd. Zahradní altán může být postave i z kamene či cihel.

Funkce a zastřešení

Samotná funkce altánů v dnešní době prošla malou proměnou. Dříve byly používány hlavně k odpočinku. Ale dnes je trendem jejich použití ke grilování a dalším aktivitám v zahradě. Pod ně se dají ukrýt dokonce i samotné grily. Většinou se zastřešují, ale není to nutností.

Střecha se vyrábí z plastu, šindele, lepenky, dřeva i tašek. Celkový tvar i velikost altánu záleží pouze na vás a na vašich představách. Může být čtvercový, obdélníkový, kruhový, půlkruhový i zcela atypický.

Vybavení zahradních altánů dřevěných

Jejich nedílnou součástí se v posledních letech stávají krby. Krb večer navodí romantickou atmosféru a vytvoří krásné teplo. Přes den je zase možné posedět s rodinou či

přáteli u dobrého jídla připraveného přímo před zraky. Zahradní krby mohou být s nimi přímo spojeny anebo mohou být volně postaveny v prostoru. Nabízí možnost ukrýt potřebné věci ke grilování pod střechu, takže nemusíte pokaždé přenášet nádobí z domu. Na trhu existuje také zahradní nábytek určený pro posezení venku. Jistě najde své místo u vás v zahradních altánech dřevěných.

Vhodným nápadem může být i jejich použití jako letní kuchyně s příjemným a přírodním koutem pro stolování, krásnými krbovými kamny, celý pokrytý květinami. Toto využití ocení hlavně kuchařky a kuchaři. Můžete je vybavit připojením na elektřinu, takže se zde mohou umístit některé elektrospotřebiče jako např. lednice, rádio či televize. Velmi často se zde umísťuje také osvětlení, které vám umožní posezení i večer.